FOTBAL  »  NATIONALA  »  LIGA NAȚIUNILOR

Liga Națiunilor, etapa #6 » 8 partide s-au disputat în această seară! Germania, umilită pe terenul Spaniei

REUTERS/Marcelo Del Pozo

Articol de GSP - Publicat marti, 17 noiembrie 2020 18:35 / Actualizat miercuri, 18 noiembrie 2020 00:09

În această seară au avut loc 8 partide din ultima etapă a grupelor UEFA Nations League, competiție importantă în vederea preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2022, care se va desfăşura în Qatar.

• Meciul Elveția - Ucraina a fost anulat, după ce 3 jucători ai naționalei Ucrainei au fost depistați pozitiv la ultimele teste pentru coronavirus.

Germania suferit o umilință pe terenul Spaniei, fiind învinsă cu 0-6. Golurile ibericilor au fost marcate de Alvaro Morata (17), Ferran Torres (33, 55, 72), Rodri (38) și Oyarzabal (89). După acest rezultat, elevii lui Joachim Low au pierdut prima poziție în clasamentul grupei 4 din liga A, fiind surclasați de rivala din această seară, Spania. Ultimele două poziții din clasament nu au fost decise încă, deoarece meciul dintre Elveția și Ucraina a fost anulat, după ce trei jucători ucrainieni au fost depistați cu Covid-19.

Franța, neînvinsă în grupă

Franța a terminat grupa 3 din liga A pe prima poziție, câștigând partida de pe teren propriu cu Suedia, scor 4-2. Chiar dacă nordicii au deschis scorul în minutul 5 prin Claesson, francezii au reușit să întoarcă rezultatul până la pauză, marcând prin Giroud și Pavard. Reușitele lui Giroud și Coman din a doua repriză au făcut ca golul lui Quaison din minutul 88 să nu mai conteze în economia clasamentului, Suedia ocupând ultima poziție la finalul acestei ediții a grupelor Ligii Națiunilor.

Victorie pe final a Portugaliei

Portugalia a învins, scor 3-2, Croația și a terminat pe locul secund al grupei 3 din liga A, golul victoriei fiind marcat de Ruben Dias în minutul 90. Chiar dacă au condus la pauză prin golul lui Kovacic, croații nu au reușit să conserve rezultatul și s-au văzut conduși în minutul 60, după golurile lui Ruben Dias și Joao Felix. Kovavic a readus speranțele gazdelor cu reușita din minutul 65, dar Ruben Dias a stabilit scorul final, iar Portugalia termină această grupă cu 13 puncte.