FOTBAL  »  NATIONALA  »  SERBIA - ROMÂNIA 2-2

FOTO Serbia - România 2-2 » Echipa lui Cosmin Contra a revenit de două ori și este neînvinsă în Liga Națiunilor

Articol de GSP - Publicat luni, 10 septembrie 2018 23:41

Serbia și România au terminat la egalitate, 2-2, în al doilea meci din Liga Națiunilor. După două partide, "tricolorii" au două puncte.

• Următorul meci va fi pe 11 octombrie, contra Lituaniei, în deplasare.

După un început bun al României, Serbia a deschis scorul în minutul 26, prin Mitrovici. Kolarov a avut o cursă de 30 de metri, a șutat de la marginea careului, iar Tătărușanu a respins slab, în față. Mitrovici, aflat la pământ, a profitat de gafele lui Bancu și Săpunaru, care s-au încurcat reciproc, și a trimis mingea în poartă din 3 metri.

Pe final, România a jucat mai bine, iar în ultimul minut, Chipciu a trimis mingea în bară. Imediat după pauză, Chipciu a fost faultat de Kolarov în careu, iar Nicolae Stanciu a executat perfect lovitura de la 11 metri.

Serbia a trecut din nou în avantaj în minutul 63, când Mitrovici a reluat din voleu de la marginea careului. Egalarea a venit în minutul 68, când Țucudean a reluat la colțul scurt un corner executat de Stanciu. Până la final, ambele naționale au avut ocazii, dar nu s-a mai marcat.

Clasament

clipboard01

CONTEXT: În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!

Serbia - România 2-2
Au marcat: Mitrovici 26', 63'/ Stanciu 48', Țucudean 68'

min. 90+6: Final de meci! Serbia - România 2-2
min 90+4:
Matici a șutat puternic de la 20 de metri, dar Tătărușanu a reținut fără probleme
min 90+3: Ultima schimbare la România: Dorin Rotariu i-a luat locul lui Alex Chipciu
min 90:
6 minute de prelungire s-au arătat de la margine
min 89:
Ratarea uriașă pentru România! Chipciu a pătruns excelent, i-a pasat lui Mitriță, dar șutul a fost respins de portarul Dmitrovici
min 85:
Prijovici a rămas singur în cu Tătărușanu, dar a șutat peste poartă
min 83:
Mitrovici a reluat slab cu capul, de la 11 metri, iar mingea s-a dus pe lângă poartă
min 82: Schimbare la naționala României: Țucudean este înlocuit de Claudiu Keșeru
min 70:
După o acțiune bună a lui Mitriță, Stanciu a șutat mult peste poartă de la 20 de metri
min 69:
Tadici șutează puternic, dar Tătărușanu respinge excelent
min 68: GOOOOOOOL ROMÂNIA! Stanciu execută pe jos un corner, iar Țucudean a venit perfect la prima bară și a reluat excelent din prima, trimițând mingea la colțul scurt
min 67:
Ocazie mare pentru România! Șutul lui Stanciu a fost deviat de un adversar și a trecut puțin pe lângă poartă
min 63: Gol Serbia! După o acțiune prelungită a sârbilor, Mitrovici reia din voleu, de la 16 metri, iar Ciprian Tătărușanu nu a avut nicio reacție
min 60
: Schimbare la România: Denis Drăguș este înlocuit de Alex Mitriță
min 60: Mitrovici a șutat peste de la 20 de metri
min 59:
După o acțiune a lui Chipciu, Drăguș a tras de la marginea careului, dar mingea s-a dus pe lângă
min 58:
Tadici a centrat în careu, pe jos, dar defensiva României a respins bine
Stanciu a marcat al 9-lea gol în tricoul naționalei, egalându-i pe Nicolae Dică, Mircea Lucescu, Daniel Niculae și Daniel Pancu

min 48:  GOOOOOOL România! Nicolae Stanciu a executat perfect lovitura de pedeapsă, iar România egalează
min 47:
Penalty pentru România! Alex Chipciu a fost ținut în careu de Kolarov și arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri
min 46:
A început repriza a doua
min 45+1: Pauză. Serbia - România 1-0
min 45:
Chipciu a șutat puternic de la 16 metri, iar mingea a fost deviată în bara transversală
min 40:
Tadici l-a driblat de două ori pe Bancu, a centrat în careu, dar niciun sârb nu a ajuns la minge
min 38:
Stanciu a executat slab o lovitură liberă de la 25 de metri, iar portarul Dmitrovici a reținut fără probleme
min 29:
Tadici a pătruns pe partea dreaptă, dar centrarea sa a fost reținută de Tătărușanu
min 26: GOL SERBIA! Kolarov a avut o cursă de 30 de metri, a șutat de la marginea careului, iar Tătărușanu a respins slab, în față. Mitrovici, aflat la pământ, a profitat de gafele lui Bancu și Săpunaru, care s-au încurcat reciproc, și a trimis mingea în poartă din 3 metri
min 25:
Milinkovici-Savici reia de la 10 metri, cu capul, dar mingea s-a dus pe lângă poartă
min 17:
Mitrovici a centrat în careu, dar Ciprian Tătărușanu a reținut mingea
min 15:
Tadici a centrat periculos, mingea a trecut prin careu și a fost respinsă în corner de Manea
Pantilimon este singurul jucător din lot care a fost selecţionat şi la ultimul meci jucat contra Serbiei, 0-5 în octombrie 2009. Şi atunci, portarul băcăuan a fost rezervă

min 8:
Cea mai mare ocazie a meciului! Mitrovici a reluat cu capul de la 10 metri, iar mingea a fost respinsă cu piciorul de Tătărușanu și a lovit bara transversală
min 7:
O nouă ocazie pentru România. Țucudean a tras puternic din colțul careului, dar mingea s-a dus pe lângă
min 7:
Ratare mare pentru România! Chipciu a șutat de la marginea carelui, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă
min 2:
După o acțiune de 30 de metri, Răzvan Marin a șutat de la 25 de metri, dar mingea s-a dus peste poartă
min 1.
A început meciul. Serbia are primul atac

Echipele de start:

Serbia: Dmitrovici - Rukavina, Spajici, Veljkovici, Kolarov - Lukici, Maksimovici - Ljajic, Milinkovici-Savici, Tadici - A. Mitrovici
Rezerve: Rajkovici, Vasiljevici, Rodici, Milenkovici, Zivkovici, Prijovici, Vukovici, Krstici, Kostici, Radonjici, Matici
Antrenor: Mladen Krstajici

Echipa de start România: Tătărușanu - Manea, Bălașa, Săpunaru, Bancu - R. Marin, P. Anton, Stanciu - Chipciu, Țucudean, Drăguș
Rezerve: Pantilimon, Fl. Niță, Benzar, Toșca, T. Băluță, Ad. Stoian, D. Rotariu, Alex Maxim, Keșeru, Budescu, Mitriță
Antrenor: Cosmin Contra

Selecționerul Cosmin Contra a decis introducerea lui Cristi Manea, pe postul de fundaș dreapta, în locul lui Romario Benzar. Mai mult, în atac, debutează Denis Drăguș, 19 ani.