FOTBAL  »  NATIONALA  »  GRUPA F

Norvegia egalează dramatic Spania, în prelungiri! Malta, distrusă de Suedia » Cum arată situația din grupa României

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 octombrie 2019 23:45

După victoria din Insulele Feroe, scor 3-0 (Pușcaș '74, Mitriță '83, Keșeru '90+4), șansele de calificare ale României la Euro 2020 au rămas intacte, iar „tricolorii” depind în continuare de propriile rezultate.

Meciul cu Norvegia de marți va fi unul extrem de important, mai ales în contextul în care norvegienii au smuls azi un punct din confruntarea cu Spania, 1-1.

Spania a făcut cel mai slab meci din actualele preliminarii. Ibericii au deschis scorul, prin Saul, însă Joshua King a egalat pentru norvegieni în prelungiri, din penalty, obținând punctul care îi ajută pe norvegieni să mai spere la calificare.

„E mare păcat că am luat acel gol, plecăm triști, deoarece voiam să ne calificăm aici”
Sergio Ramos, căpitan Spania

Norvegia - Spania 1-1

Norvegia (4-4-2): Jarstein - Elabdellaoui, Nordveit, Ajer, Aleesami - Johansen, Berge, Henriksen, Selnaes - King, Odegaard
Antrenor: Lars Lagerback

Spania (4-3-3): Kepa - Navas, Albiol, Ramos, Bernat - Ruiz, Busquets, Saul - Rodrigo, Oyarzabal, Ceballos
Antrenor: Robert Moreno

În celălalt meci al grupei, Suedia a obținut o victorie facilă în Malta, victorie ce îi menține pe suedezi pe locul secund. Pentru scandinavi urmează însă partida de pe teren propriu cu Spania, care se joacă marți, 15 octombrie.

Malta - Suedia 0-4

Malta (4-4-2): Bonello - Muscat, Agius, Shaw, Zerafa - Mbong, Vella, Muscat, Gambin - Effiong, Nwoko
Antrenor: Raymond Farrugia

Suedia (4-4-2): Olsen - Lustig, Danielson, Granqvist, Bengtsson - Forsberg, Olsson, Ekdal, Larsson - Quaison, Berg
Antrenor: Janne Andersson

După 7 meciuri disputate, România se află pe locul 3, cu 13 puncte, la o lungime de Suedia, ocupanta locului secund. Norvegia e pe locul 4, cu 10 puncte, iar punctul obținut contra Spaniei o ajută să reintre cu șanse în lupta pentru calificare. Astfel, meciul cu România de marți devine unul vital.

Meciuri rămase de jucat

• 12 octombrie: Norvegia - Spania, Malta - Suedia;
  • 15 octombrie: Suedia - Spania, ROMÂNIA - Norvegia, Feroe - Malta;
  • 15 noiembrie: Norvegia - Feroe, Spania - Malta, ROMÂNIA - Suedia;
  • 18 noiembrie: Suedia - Feroe, Spania - ROMÂNIA, Malta - Norvegia.

Programul ne avantajează:

• Vom înfrunta din nou Spania abia în ultima etapă, când ibericii vor fi deja calificați și vor aborda relaxați partida;
  • Întâlnim Norvegia și Suedia acasă;
  • România ar putea urca înainte de ultimele două runde pe locul 2;
  • „Tricolorii” s-ar putea califica înainte de ultima etapă, dacă rivalele din Nord pierd confruntările cu noi și cu Spania.

VEZI ȘI:

INSULELE FEROE - ROMÂNIA 0-3 // FOTO Scor mincinos: 74 de minute de chin, salvate de sclipirile din final!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”