FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - BELARUS, AZI, 21:30, TVR 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

FOTO! România - Belarus 2-2 » Adio Euro, să vină Mondialul!

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 octombrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 07 octombrie 2011 23:55

FINAL, Bosnia - Luxemburg 5-0!
FINAL, Franţa - Albania 3-0!
Cum România a fost egalată pe finalul meciului după golul lui Dragun, naţionala noastră nu mai are nici o şansă de calificare la Europeanul din Polonia şi Ucraina.

<<<<<<<<

<<<<<<<<

România a început bine şi după 18 minute, Muutu a deschis scorul din apropiere după o fază superbă creată de Sînmărtean şi continuată la fel de bine de Torje. În ultimul minut al prelungirilor însă bieloruşii ne-au egalat, după o eroare de începător a lui Moţi. Golul a venit din piciorul lui Kirilenko.

După pauză, românii au început la fel de decişi, iar Mutu a obţinut un penalty şi tot el l-a transformat, cu sînge rece, cu o scăriţă de efect. Deşi am atacat în valuri, golul a venit tot la poarta noastră. Greşeală de marcaj în careu, Dragun a rămas liber cu Pantilimon şi a înscris cu un lob de la 8 metri.

Echipe de start:
ROMÂNIA: Pantilimon - Măţel, Tamaş, Moţi, Raţ, - C. Lazăr,  Bourceanu, L. Sînmărtean - Torje, Marica, Mutu
Rezerve: Lung Jr, Gardoş, A. Cristea, Luchin, Cociş, B. Stancu, G. Bucur

BELARUS: Zhevnov - Kulchiy, Omelyanciuk, Kornilenko, Dragun, Krivets, Nekhaychik, Kislyak, Verkhovtsov, Bordachev, Filipenko

6. Luxemburg 4p (+1j)

Programul meciurilor: România - Belarus, Bosnia - Luxemburg, Franţa - Albania (vineri), Franţa - Bosnia, Albania - România (11 octombrie)

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia