FOTBAL  »  NATIONALA  »  PORTUGALIA U21 - ROMÂNIA U21 1-2

PORTUGALIA U21 - ROMÂNIA U21 1-2 // Radu cel FABULOS! Penalty apărat în minutul 90+9 și victorie extraordinară a "tricolorilor" mici! Suntem favoriți la calificarea la EURO 2019

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 septembrie 2018 23:14

România U21 s-a impus cu 2-1 la Paços de Ferreira în preliminariile EURO 2019 din Italia, în fața echipei similare a Portugaliei, după reușitele lui Cicâldău (52) și Ivan (59), respectiv Carvalho (84).

Echipa pregătită de Mirel Rădoi, aflat la primul meci pe banca naționalei de tineret, a suferit în debutul partidei, sufocată de ocaziile portughezilor. După începutul de foc, Man și Coman au dat primele semne de viață ale tricolorilor, dar ocaziile celor doi steliști nu s-au concretizat pe tabelă. Ianis Hagi a semnat ultima șansă a primei reprize, echilibrând balanța ocaziilor.

România a revenit în forță de la cabine, înscriind în minutul 52 prin Cicâldău, care a șutat cu dreptul de la marginea careului, după pasa primită de la Coman. 7 minute mai târziu Ivan a majorat diferența, assist perfect Dennis Man.

Lucrurile s-au complicat după eliminarea lui Nedelcearu din minutul 71. Portarul Ionuț Radu a început seria paradelor eroice, dar nu a mai putut face nimic în minutul 85, când Joao Carvalho a înscris cu capul.

Emoții mari pe final de meci! Ivan a văzut și el roșu în minutul 90 și naționala a fost în corzi în prelungirile-record acordate: 9 minute!

Rezultatul a fost salvat de un Ionuț Radu excepțional, care a rezolvat toate fazele de poartă, apărând inclusiv un penalty în minutul 90+9!

Portugalia - România 1-2

Mai sunt de jucat: România - Bosnia, Elveția - Liechtenstein, Țara Galilor - Portugalia (11 septembrie); Liechtenstein - Portugalia (11 octombrie); România - Țara Galilor (12 octombrie); România - Liechtenstein, Portugalia - Bosnia, Țara Galilor - Elveția (16 octombrie)

Ultimele 3 jocuri din calificări sunt acasă, iar cele mai bune 4 locuri 2 merg în baraj.

România e singura echipă națională neînvinsă în grupa 8 a calificărilor pentru Euro 2019. La EURO merg 4 echipe din 9 clasate pe poziția secundă. Așadar, cu succese acasă împotriva Bosniei, pe care am bătut-o în deplasare, și Țării Galilor, ar trebui să avem asigurat un loc de baraj.

Portugalia U21 - România U21 1-2
Au marcat:
Carvalho 84 / Cicâldău 52, Ivan 59
Carvalho a ratat penalty (90+9)

Portugalia: Pereira - Fonseca (Diogo Gonçalves 75), Fernandes, Ferreira, Ribeiro - Eustáquio (João Filipe 46), Pêpê, João Carvalho - Jota, Félix, Heriberto (Gil Dias 60)
Rezerve: Virginia, Leite, M. Pereira, A. Horta
Antrenor:
Rui Jorge

România: I. Radu - Boboc, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan (Borța 90) - Nedelcu, Cicâldău - Man (Ciobanu 90+5), I. Hagi (Ad. Rus 77), Fl. Coman - A. Ivan
Rezerve: Căbuz, Ad. Petre, Oaidă, Mățan
Antrenor:
Mirel Rădoi

Arbitru: Ali Palabıyık (Turcia) / A1: Kerem Ersoy / A2: Serkan Olguncan (ambii din Turcia)

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

FINAL DE MECI! România învinge cu 2-1
min.90+9:
Radu apără lovitura de la 11 metri a lui Carvalho!
min.90+8:
Boboc îl faultează pe Joao Carvalho, arbitrul acordă penalty de această dată
min.90+8:
Portughezii cer penalty, arbitrul nu acordă nimic
min.90+6: Asalt la poarta lui Radu, momente dramatice la Pacos de Ferreira! Portarul nostru respinge tot
min.90+5:
Man e înlocuit de Ciobanu
min.90+2:
Radu scoate senzațional "capul" lui Dias!
min.90+1:
Arbitrul acordă 9 minute de prelungiri!
min.90:
Intră Borța în locul lui Ștefan
min.90:
Andrei Ivan este eliminat! A luat al doilea galben pentru că și-a tras adversarul de tricou! Va rata și el meciul cu Bosnia, alături de Nedelcearu. România este în 8 jucători de câmp
1-2, min.85: GOL PORTUGALIA! Joao Carvalho înscrie cu capul
min.83:
Corner periculos pentru portughezi, iese Radu și respinge excelent
min.78:
Boboc respinge eroic din marginea careului mic, de lângă Dias
min.77:
 Adrian Rus intră în locul lui Ianis Hagi. Banderola merge la portarul Radu.
min.74:
Nedelcu este și el avertizat de arbitru
min.72:
Florin Ștefan s-a accidentat la o intervenție în marginea careului și are nevoie de îngrijiri medicale. Primește galben pentru faultul făcut. Portughezii trimit în zid din lovitura liberă acordată.
min.71:
Nedelcearu este eliminat pentru un fault la care a primit la doilea galben
min.67:
Șutul Ianis Hagi este reținut de Pereira, după o acțiune superbă a jucătorilor noștri
0-2, min. 59: GOOOL ROMÂNIA!!! A marcat Andrei Ivan din pasa lui Denis Man!
min.54:
Rămânem în ofensivă! Ocazie a lui Andrei Ivan, rezolvă apărarea portughezilor
0-1, min.52: GOOOL ROMÂNIA!!! A marcat Cicâldău cu un șut cu dreptul de la marginea careului, din pasa lui Coman!
min.49:
Radu scoate senzațional un șut al portughezilor!
min.46: S-a reluat partida!
min.45: Pauză în Portugalia, 0-0!
min.41: "Tricolorii" trec cu bine peste startul în care au fost "sufocați" de portughezi. Ianis Hagi șutează periculos de la 30 de metri, Joel Perreira intervine din nou
min.37: Șansă bună ratată de portughezi, dar portarul Ionuț Radu intervine salvator la un șut trimis de la 12 metri
min.31: Ocazie uriașă Dennis Man. Fotbalistul FCSB-ului e lansat în careu, șutează periculos de la 15 metri, dar Joel Perreira respinge în corner
min.28: Ocazie România! Florinel Coman șutează periculos din lovitură liberă de la 26 de metri, Joel Perreira reține
min.21: Cicâldău șutează de la 25 de metri mult peste poartă, după o pasă primită de la Man
min.16: Scăpăm cu bine după o ocazie periculoasă a portughezilor. Șutul lui Tavares din unghi se duce în bară
min.14: România construiește frumos pe axa Nedelcu - Florinel Coman, dar atacul nu are intensitate, iar gazdele recuperează mingea
min.11:
Portughezii atacă periculos, dar Nedelcearu reușește un tackling important și îndepărtează pericolul la o fază importantă a lusitanilor
min.6: Cartonaș galben pentru Nedelcearu
min.1: A început partida!