FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII EURO 2020

PRELIMINARII EURO 2020 // FOTO Norvegia egalează Suedia în al 7-lea minut de prelungire și schimbă toate calculele în grupa României! Danemarca întoarce uluitor scorul în Elveția

Articol de GSP - Publicat marti, 26 martie 2019 23:46

Norvegia și Suedia au remizat în derby-ul nordic din grupa României, scor 3-3. Alt meci nebun a avut loc între Elveția și Danemarca, încheiat cu același rezultat, 3-3, după ce elvețienii conduceau cu 3-0 în minutul 84!

Grupa F, grupa României

Norvegia - Suedia 3-3

• Au marcat: Johnsen '41, King '59, Kamara 90+7 / Claesson '70, Quaison '87, '90+1

Meci superb la Oslo, unde Norvegia a condus cu 2-0, a fost întoarsă în prelungiri și a revenit în minutul 90+7! Johnsen și King păreau că aduc victoria pentru gazde, însă Claesson a punctat după un penalty ratat de Granqvist, pentru ca Quaison (87, 90+2) să aducă Suedia în avantaj. S-a terminat egal, un rezultat care ne surâde, după ce Ola Kamara a făcut 3-3 la ultima fază.

AICI partida TEXT + clasamentul LIVE al grupei

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Nordveit, Ajer, Aleesami - Odegaard, Selnaes, Henriksen, M. Elyounoussi - Johnsen, King
Rezerve: Grytebust, Bratveit - Daehli, T. Elyounoussi, Fossum, Hovland, Johansen, Kamara, Linnes, Rosted, Sorloth, Svensson
Antrenor: Lars Lagerback

Suedia: Olsen - Krafth, Helander, Granqvist, Augustinsson - Larrson, Ekdal, Olsson, Claesson - Quasison, Berg
Rezerve: Johnsson, Nordfeldt - S. Andersson, Durmaz, Fransson, Isak, S. Larsson, Lustig, Papagianopoulos, Sema, Svensson, Tinnerholm
Antrenor: Janne Andersson

• Emil Forsberg, starul suedezilor, a plecat la echipa de club Leipzig. Mijlocașul ar fi suferit o accidentare, deși presa din Germania scrie că e vorba de un conflict cu antrenorul Janne Andersson.

Malta - Spania 0-2

• A marcat: Morata '31 '73

Victoria Spaniei a fost mult mai clară decât o arată scorul de 0-2 (Morata 31, 73). Maltezii n-au reușit nici măcar un șut pe poartă în primele 80 de minute. Mai mult, oaspeții au avut o posesie zdrobitoare, 80%-20%. Ambele reușite ale lui Morata au venit din apropiere, cu un șut pe sub portarul advers și un "cap" din careul mic.

AICI partidaTEXT + clasamentul LIVE al grupei

Malta: Bonello - Mbong, Muscat, Caruana, Borg, Zerafa - Mintoff, Fenech, Guillaumier, Corbolan - Nwoko
Antrenor: Raymond Farrugia

Spania: Arrizabalaga - S. Roberto, S. Ramos, Hermoso, Gaya - Rodri, Canales, Saul - Asensio, Morata, Bernat
Rezerve: De Gea, P. Lopez - Alba, Busquets, Gomez, I. Martinez, Mata, Rodrigo, I. Muniain, J. Navas, D. Parejo
Antrenor: Robert Moreno
*Selecționerul Luis Enrique s-a întors în Spania din cauza unor probleme personale.

AICI partida TEXT + clasamentul LIVE

Elveția: Sommer - Mbabu, Elvedi, Akanji, Rodriguez - Zakaria, Xhaka, Freuler - Embolo, Ajeti, Zuber
Antrenor: Vladimir Petkovic

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Jorgensen, Larsen - Schone, Delaney, Eriksen - Poulsen, Jorgensen, Braithwaite

Vezi și:

Preliminariile EURO 2020 // Seară nebună luni în Europa! Franța, Turcia și Anglia, victorii categorice + Luxemburg aproape de surpriză