FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA VS ROMÂNIA U21

România mică e cea mai mare! Naționala lui Rădoi mult mai ofensivă decât selecționata lui Contra » Cum arată statistica

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 septembrie 2018 10:08

Naționala mare a României, dar și cea de sub 21 de ani au avut meciuri importante aseară. Reprezentativa condusă de Contra a început cu stângul în Liga Națiunilor, scor 0-0, în timp ce Rădoi a debutat cu o victorie, 2-1, în preliminariile pentru EURO 2019.

România - România U21

• Goluri: 0-2
  • Total șuturi: 17-8
  • Șuturi pe poartă: 2-6
  • Cornere: 2-4
    Statistică oferită de UEFA

România a întâlnit Muntenegru la Ploiești, însă a fost extrem de defensivă, reușind doar două șuturi pe poartă în 90 de minute. De partea cealaltă, tinerii sub 21 de ani ai României au dat peste o echipă a Portugaliei cu toate vedetele ei și au jucat mult mai ofensiv, deși partida s-a disputat în deplasare: 6 șuturi pe poartă.

Faptul că echipa lui Rădoi a pus presiune s-a văzut și la capitolul cornere: 4 lovituri de colț pentru România U21 față de doar două pentru naționala mare.

În plus, trebuie menționat că tricolorii mici au jucat în 9 oameni: Nedelcearu eliminat în minutul 70, iar Ivan a ieșit de pe teren în minutul 90. De partea cealaltă, echipa lui Contra a evoluat cu un jucător în plus din minutul 77, când Mugosa a fost trimis la cabine de arbitrul partidei.

6. Liechtenstein 7 0 0 7 2-26 0

Mai sunt de jucat: România - Bosnia, Elveția - Liechtenstein, Țara Galilor - Portugalia (11 septembrie); Liechtenstein - Portugalia (11 octombrie); România - Țara Galilor (12 octombrie); România - Liechtenstein, Portugalia - Bosnia, Țara Galilor - Elveția (16 octombrie)

Ultimele 3 jocuri din calificări sunt acasă, iar cele mai bune 4 locuri 2 merg în baraj.

România e singura echipă națională neînvinsă în grupa 8 a calificărilor pentru Euro 2019. La EURO merg 4 echipe din 9 clasate pe poziția secundă. Așadar, cu succese acasă împotriva Bosniei, pe care am bătut-o în deplasare, și Țării Galilor, ar trebui să avem asigurat un loc de baraj.