FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U19 - ISLANDA U19 0-3

România U19 - Islanda U19 0-3 » Românește! Calificați la Euro, „tricolorii” U19 s-au prezentat rușinos la ultimul meci de la Turul de Elită

Deja calificați, „tricolorii” mici s-au prezentat catastrofal în fața nordicilor / Sursă foto: frf.ro

Articol de GSP - Publicat marti, 29 martie 2022 14:50 / Actualizat marti, 29 martie 2022 17:56

România U19, formație deja calificată la Campionatul European, a pierdut fără drept de apel ultimul meci de la Turul de Elită. „Tricolorii” lui Adrian Văsâi au cedat în fața reprezentativei similare a Islandei, scor 0-3, într-un meci fără miză, dar în care nu și-au găsit deloc reperele.

Naționala U19 n-a reușit să încheie cu un rezultat pozitiv aventura de la Turul de Elită din Croația. În ultimul meci al grupei, România a fost surclasată de selecționata Islandei, după un meci controlat în totalitate de nordici.

România U19 - Islanda U19 0-3: Rareș Ilie, eliminat

Relaxați, fotbaliștii „tricolori” abia dacă au pus în pericol poarta adversă, tratând superficial inclusiv un pasaj de joc în care au evoluat în superioritate

Eliminarea lui Thorkelsson din minutul 42 ar fi putut schimba soarta partidei, însă rapidistul Rareș Ilie, din ce în ce mai lăudat de oamenii din fotbalul românesc, a comis-o în minutul 50, fiind eliminat după ce a văzut două cartonașe gabene în decurs de câteva minute.

Islandezii deschiseseră scorul încă din minutul 15, după o serie de faze în care defensiva României se prezentase groaznic. După minutul 50, a existat o singură echipă pe teren, cea a nordicilor, care au mai înscris de două ori, ratând și un penalty plus alte ocazii mari.

România a câștigat grupa de la Turul de Elită și s-a calificat la Europeanul care va avea loc între 18 iunie și 1 iulie, în Slovacia.

Clasamentul în grupa 4 din Turul de Elită

FINAL. România U19 - Islanda U19 0-3

• Au marcat: A. Hoti '15, '60, Sigurgeirsson '72
  • FINAL! Încheiem aventura din Turul de Elită cu o înfrângere, 0-3 cu Islanda!
  • min.72: Fără replică! Naționala lui Adrian Văsâi e visătoare și încasează un nou gol. Sigurgeirsson își trece și el numele pe lista marcatorilor. 0-3!
  • min.60: Nu mai avem noroc și la faza imediat următoare, iar islandezii își majorează avantajul, grație aceluiași Hoti. 0-2!
  • min.59: Islandezii beneficiază de o lovitură de pedeapsă, parată însă de Mitrovic.
  • min.50: Se restabilește egalitatea numerică. Rareș Ilie, fotbalistul Rapidului, vede al doilea cartonaș galben și este eliminat!
  • min.46: A început repriza secundă!
  • min.45: Pauză la Velika Gorica! Islandezii sunt în avantaj, după golul marcat de Hoti în minutul 15.
  • min.42. Nordicii rămân în inferioritate, după eliminarea lui Sveinn Gisli Thorkelsson, care a văzut „roșu” direct.
  • min.29: Goalkeeer-ul Petersson nu are emoții la un șut periculos trimis de naționala noastră din afara careului.
  • min.19: Prima ocazie a României U19. Radaslavescu expediază un șut de la marginea careului, mingea e deviată și se duce în corner.
  • min.15: GOL Islanda. Nordicii deschid scorul la faza imediat următoare. Andi Hoti e scăpat din marcaj și înscrie printr-un șut plasat de la 13-14 metri de poartă.
  • min.14: Avem șansă, după o eroare a goalkeeper-ului Mitrovic. Defensiva „tricolorilor” scapă și respinge în corner
  • min.1: A început partida de la Velika Gorica!

ROMÂNIA

România U19 - Islanda U19, echipe de start:

ROMÂNIA U19: 12. A. Mitrovic – 14. A. Coubiș, 4. B. Gergely, 3. G. Dănuleasă. 2. A. Pantea – 8. A. Pandele, 20. N. Popescu – 11. Ș. Bodișteanu, 7. E. Radaslavescu, 10. R. Ilie-cpt. – 15. L. Andronache
Rezerve: 1. R. Popa – 5. D. Andrei, 6. D. Sîrbu, 9. A. Chirițoiu, 16. S. Pîrvulescu, 17. R. Tănasă, 18. A. Hofman, 19. C. Amzăr, 22. L. Mihai
Selecționer: Adrian Văsâi

Islanda U19: 12. L. Petersson – 2. J. Palsson-cpt., 14. A. Hoti, 13. S. Thorkelsson, 3. A. Gislason – 8. A. Luoviksson, 18. G. Tyrfingsson, 4. H. Karlsson – 15. A. Birgisson, 19. A. Sigurpalsson, 20. I. Sigurgeirsson
Rezerve: 1. P. Arinbjornsson – 5. A. Antonsson, 6. K. Jonsson, 7. O. Omarsson, 9. O. Oskarsson, 10. D. Djuric, 11. H. Mikaelsson, 16. K. Halldorsson, 17. L. Heimisson
Selecționer: Olaf Skulason

România U19 s-a calificat la Campionatul European

Naționala U19 a României a reușit în weekend o calificare istorică la Campionatul European, bătând chiar la ea acasă Croația, o națională de aproape 5 ori mai bine cotată. Succesul a adus de la sine calificarea matematică la Europeanul din Slovacia.

Lotul convocat pentru Turul de Elită din Croația

• Portari: Robert Popa (U Craiova 1948), Aleksander Mitrovic (Genoa CFC/Italia), Denis Lungu-Bocean (SV Kuchl/Austria)
  • Fundași: Alexandru Pantea (FC Hermannstadt), Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Andrei Coubiș (AC Milan/Italia), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Botond Gergely (FK Csikszereda), Costin Amzăr (SC Dinamo 1948)
  • Mijlocași: Andrei Pandele (FC Metaloglobus), Mihai Luca (S.P.A.L./Italia), Nicolas Popescu (Farul Constanța), Ștefan Bodișteanu (Farul Constanța), Albert Hofman (Universitatea Cluj), Rareș Ilie (FC Rapid 1923), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Răzvan Tănasă (Farul Constanța), Andrei Doru (Politehnica Timișoara)
    Atacanți: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Luca Andronache (Farul Constanța)

Naționala lui Lobonț, umilită în Elveția » Parcurs horror în deplasare pentru România U20

ANALIZĂ GSP Generații risipite: suntem locul 1 la irosit fotbaliști! Două argumente că România pierde talent după talent + cum stăm în raport cu țările din Est