FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - DANEMARCA U21 1-1

ROMÂNIA U21 - DANEMARCA U21 1-1. Final incredibil de meci: 10 minute de posesie în final pentru elevii lui Mutu!

Articol de GSP - Publicat marti, 17 noiembrie 2020 22:44 / Actualizat marti, 17 noiembrie 2020 22:50

România U21 a remizat pe teren propriu cu Danemarca U21, scor 1-1, și și-a asigurat calificarea la Campionatul European din 2021.

Echipa națională de tineret nu riscat primirea unui gol pe final care să ne scoată din calculele calificării și a avut o posesie prelungită, fără a le da ocazia danezilor să atace. Chiar dacă centralul partidei a dictat 4 minute de prelungire, acesta nu a fost un impediment pentru elevii lui Adrian Mutu în a rămâne sub controlul balonului.

Chiar dacă la începutul partidei tricolorii aveau un singur obiectiv, victoria, odată cu înfrângerea suferită de Belgia U21 (2-3 cu Bosnia & Herțegovina) calculele calificării s-au schimbat. România U21 s-a calificat și cu un egal la turneul final de anul viitor, fiind pe locul 5 în clasamentul celor mai bune echipe de pe pozițiile secunde ale grupelor de calificare.

ROMÂNIA U21. Mihai Stoichiță a vorbit despre episodul cu Adrian Mutu: „Îmi permit să-l mai înjur”

Citește mai multe știri din fotbal:

Dorin Șerdean a răbufnit! Președintele de la Dinamo l-a sunat pe Săpașu și l-a amenințat cu poliția: „Ce șantaj, coane?”

România U21 - Danemarca U21 1-1 » Echipa națională de tineret, calficată la EURO 2021!