FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - MALTA U21

ROMÂNIA U21 - MALTA U21. Ce gafă: Tudor Băluță, eliminare stupidă cu Malta! Ratează duelul decisiv cu Danemarca

Tudor Băluță a fost eliminat în minutul 34 al meciului cu Malta U21 +27   FOTO
Tudor Băluță a fost eliminat în minutul 34 al meciului cu Malta U21

Articol de GSP - Publicat marti, 13 octombrie 2020 20:59 / Actualizat marti, 13 octombrie 2020 21:16

România U21 a avut o primă repriză aproape perfectă contra Maltei U21, în preliminariile EURO 2021, marcând patru goluri. Dar eliminarea lui Tudor Băluță dă planurile „tricolorilor” peste cap.

Folosit ca fundaș central de cuplul Adrian Mutu - Mihai Stoichiță, mijlocașul transferat la Dinamo Kiev a rezistat pe teren doar 34 de minute. Deși meciul era unul la discreția „tricolorilor” și nu mai existau emoții în privința victoriei, scorul fiind deja 2-0, Băluță a greșit decisiv și a văzut două cartonașe galbene în doar nouă minute.

În minutul 25, mijlocașul defensiv a fost avertizat pentru un fault tactic la aproximativ 30 de metri de propria poartă, după o gafă a lui Radu Drăgușin. Al doilea galben a venit în minutul 34, după un fault dur la mijlocul terenului. Astfel, Băluță, un jucător important pentru naționala de tineret, nu va putea fi folosit la următoare acțiune, când România sa va duela cu liderul Danemarca U21, într-un meci decisiv pentru calificare la Euro 2021 care se va juca pe 17 noiembrie.

FOTO Cele mai tari imagini din România U21 - Malta U21

+23 FOTO

Citește mai multe știri despre naționala României:

Anghel Iordănescu despre performanțele din anii '90: „Nu eram dictator, dar eram dur! Nu acceptam mișcări sindicale în cantonament”

Doi „tricolori”, OUT pentru meciul de la Ploiești! Anunțul FRF: „Au părăsit cantonamentul”

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”