FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U19 - UCRAINA U19 1-2

VIDEO+FOTO Dramatic! Lacrimi și tristețe la Ploiești: România U19 nu mai merge la EURO după ce a pierdut 1-2 cu Ucraina!

Articol de GSP - Publicat marti, 27 martie 2018 20:58

România U19 a pierdut dramatic partida cu Ucraina U19, scor 1-2, în prelungirile partidei, deși în minutul 77 avea 1-0, și a ratat calificarea la EURO.

Tricolorii au pierdut meciul după un gol marcat în prelungiri de ucraineni. Moruțan a deschis scorul după o pasă în fața porții a lui Micovschi. Și-a dat tricoul jos și a fost eliminat pentru al doilea galben, lăsând echipa în 10.

Mai erau 13 minute în care România trebuia să reziste. În minutul 84 Sfranov a egalat după o gafă a lui Andrei Vlad, iar lucrurile s-au complicat.

Arbitrul a arătat 5 minute de prelungiri. În minutul 90+2, Bondar a fost găsit în mijlocul careului, a pus latul și a înscris cu un șut la colțul lung.

România ratează astfel calificarea la Campionatul European!

România - Ucraina 1-2 (MORUȚAN 77 / Safranov 84, Bondar 90+2)

Desfășurarea liveTEXT:

min. 90+6: FLUIER FINAL! Ucraina se califică la turneul final
min. 90+4: Neciu este eliminat și el pentru un fault la mijlocul terenului.
min. 90+2: NU SE POATE! Gaură în apărarea României, Bondar e găsit în centrul careului, pune latul și înscrie!
min. 90: APĂRĂ VLAD! Șut al ucrainenilor de la 15 metri , Vlad e atent și reține mingea
min. 88:
Merloi intră în locul lui Rareș Lazăr
min. 84: GOL UCRAINA! Safranov profită de o ieșire total anapoda a lui Vlad și înscrie în poarta goală
min. 77: GOOOOOL ROMÂNIA! Moruțan primește în fața porții de la Micovschi, deși a ratat inițial, mingea l-a lovit în picior și a intrat în poartă. Și-a dat însă tricoul jos și a văzut al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.
min. 72:
Sântean iese, intră Moldoveanu
min. 67: Apără Vlad! Lovitura liberă de marginea careului a fost executată pe jos, pe partea portarului. Goalkeeperul FCSB are o intervenție fantastică
min. 66:
Moruțan faultează la marginea careului. Este lovitură liberă și cartonaș galben pentru mijlocașul celor de la Botoșani
min. 63:
Mățan iese, în locul său intră Micovschi
min. 57:
Safranov primește cartonaș galben pentru un fault dur la mijlocul terenului
min. 53:
Rareș Lazăr reia cu capul de la 11 metri, mingea se duce pe centru și e reținută de portarul oaspeților
min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45: PAUZĂ!
min. 44: PARADĂ VLAD! Kashchuk trece cu ușurință de Screciu, șutează la colțul lung, dar Vlad respinge incredibil cu vârful degetelor. La corner Haruț îl scapă pe același Kashchuk, a cărui lovitură de cap trece puțin pe lângă
min. 38:
Neciu scapă un adversar din marcaj, mingea e reluată cu capul, din fericire n-a lovit-o cum trebuie, mai degrabă a șters-o și a trimis pe lângă poartă
min. 36:
Primele emoții la poarta noastră. Korniienko scapă de marcajul românilor, trage din cădere, însă mingea trece pe lângă poartă.
min. 30:
Neciu primește cartonaș galben pentru o intrare dură asupra unui adversar, la mijlocul terenului
min. 25:
A trecut mai bine de jumătate de repriză, meciul este unul foarte închis. Miza i-a copleșit puțin pe jucători. Nicio ocazie notabilă
min. 15:
Se joacă mult la mijlocul terenului, se pierde rapid mingea. Tricolroii sunt ceva mai insistenți. Deocamdată n-a fost nicio ocazie la vreo poartă
min. 5:
Tudor Băluță a executat o lovitură liberă de la mare distanță, șutul său e reținut în doi timpi
min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

România: Vlad – Haruț, Screciu, Dulca, Neciu – T. Băluță, Lazăr – Moruțan, Dragomir (cpt), Mățan - Sîntean
Rezerve: Costache, Micovschi, Boboc, L. Gheorghe, Drăguș, Trușescu, Moldoveanu, Merloi
Selecționer: Adrian Boingiu

Ucraina: Kucheruk – Mykolenko, Bondar (cpt), Snurnitsyn – Safranov, Dryshliuk, Khakhlov, Korniienko – Kashchuk, Buletsa, Supriaha
Rezerve: Kozhukhar, Veremiienko, Chekh, Kulakov, Musolitin, Kozyrenko, Remeniuk, Avramenko
Selecționer: Oleksandr Petrakov