FOTBAL  »  NATIONALA  »  GRECIA U19 - ROMÂNIA U19

VIDEO Start bun pentru naționala U19 » "Tricolorii" mici s-au impus în Grecia, 2-1, într-un meci din preliminariile pentru CM 2018

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 noiembrie 2017 16:14

Selecționata U19 a debutat cu dreptul în campania de calificare pentru CM din 2018, impunându-se în fața Greciei, scor 2-1.

FINAL // » Grecia U19 - România U19 1-2
Au marcat: Douvikas '23 / Moruțan '39, Sîntean '65

Grecii au început mai bine partida și au deschis scorul prin Douvikas, în minutul 23.

Românii au început să joace mai bine și au egalat în minutul 39, grație golului "perlei" lui FC Botoșani, Olimpiu Moruțan.

"Tricolorii" mici au făcut o repriză secundă deosebită și au reușit să marcheze golul victoriei în minutul 65, prin Sîntean.

Turneul preliminar se dispută în Grecia, iar formațiile clasate pe primele două locuri vor merge la Turul de Elită. Echipa pregătită de Adrian Boingiu e a doua națională care intră în focuri în această toamnă, după ce reprezentativa U17 a obținut biletele pentru Elită, în ciuda unei remize rușinoase cu Luxemburg.

Echipa de start a României: Vlad – Trușescu, Dima, Screciu, Haruț – Dragomir (C), Boboc -Micovschi, Mățan, Moruțan – Sîntean
Rezerve: Costache, Podină, Vidrașan, Băluță, Neciu, Merloi, Berci, L. Gheorghe, Moldoveanu
Antrenor: Adrian Boingiu