INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - INTER 2-3

AC MILAN - INTER 2-3 // VIDEO Spectacol total în Derby della Madonnina: Inter a câștigat un meci incendiar cu AC Milan și și-a devansat rivala în clasament

AC Milan - Inter // FOTO: Reuters +5   FOTO
AC Milan - Inter // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 martie 2019 23:31

Inter a reușit o victorie de senzație în Derby della Madonnina, contra marii rivale AC Milan. Echipa lui Luciano Spalletti s-a impus cu 3-2 la capătul unui meci extrem de spectaculos.

Meciul a început, practic, de la 0-1. Vecino a deschis scorul în minutul 3, după pasa lui Lautaro Martinez.

Scorul a rămas 0-1 până la pauză, dar partida s-a aprins complet în repriza secundă, când s-au mai înscris patru goluri. Mai întâi, De Vrij a majorat avantajul lui Inter în minutul 51.

Bakayoko a reaprins speranțele milanezilor cu golul din minutul 57, dar Lautaro Martinez a închis meciul cu golul din minutul 67, din penalty.

Milan a mai avut o tresărire de orgoliu, a marcat golul de 2-3 în minutul 71, prin Musacchio, dar Inter s-a impus până la urmă.

Victorie pentru Inter în cel mai spectaculos derby al ultimilor ani. Inter e pe 3, cu 53 de puncte, în timp ce AC Milan se află pe locul 4, cu 51 de puncte.

AC Milan - Inter Milano 2-3
Au marcat: Bakayoko 57, Musacchio 71 / Vecino 3, De Vrij 51, Lautaro Martinez 67 pen.

Click AICI pentru statistici și liveTEXT

VIDEO cu golul și cele mai tari faze

AC Milan: G. Donnarumma - Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez - Kessie, Bakayoko, Paqueta - Suso, Piatek, Calhanoglu
Rezerve: A. Donnarumma, Reina, Laxalt, Conti, Cutrone, Castillejo, Biglia, Borini, Bertolacci, Caldara, Zapata
Antrenor: Gennaro Gattuso

Inter: Handanovic - D'Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah - Gagliardini, Brozovic, Vecino - Politano, Martinez, Perisic
Rezerve: Keita, Ranocchia, Borja Valero, Cedric Soares, Padelli, Dalbert, Candreva
Antrenor: Luciano Spalletti

Vezi aici clasamentul din Serie A

Vezi și: Genoa - Juventus, 2-0 // Ionuț Radu a scăpat fără gol în fața lui Juventus » Prima înfrângere pentru liderul Seriei A