INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWS OF THE WORLD: "ARBITRUL I-A BĂGAT LUI UNITED TITLUL ÎN BUZUNAR"

"Am avut noroc"

Articol de - Publicat luni, 27 aprilie 2009 00:00

Pînă şi managerul lui Manchester, Ferguson, admite că penalty-ul din care Ronaldo a redus din handicap cu Tottenham (5-2) n-a fost

Scandal mare în Anglia după Manchester United - Tottenham (5-2). Campioana en titre a Angliei a avut o revenire senzaţională în repriza secundă, întorcînd de la 0-2, dar golul care a readus-o în joc, un penalty transformat de Ronaldo în minutul 57, e contestat de toată lumea. Pînă şi managerul gazdelor, Alex Ferguson, recunoaşte: "Am avut noroc cu acea lovitură de la 11 metri. Dacă n-am fi primit-o, probabil am fi pierdut meciul şi titlul. Cu victoria de la Hull City, Liverpool ne ajunsese la puncte şi are şi un program mai lejer".

News of the World, ediţia duminicală a tabloidului The Sun, chiar crede că prin decizia luată, arbitrul Howard Webb "i-a băgat lui United titlul în buzunar". Iar managerul oaspeţilor, Harry Redknapp, se lamentează: "Dacă Webb e cel mai bun arbitru din Anglia, atunci vă rog să mi-l arătaţi pe cel mai prost! N-a fost penalty! «Centralul» a făcut o gafă teribilă. Ne-am uitat în vestiar la reluări şi portarul nostru a jucat mingea înainte de a veni în contact cu Carrick. Se poate deduce şi din traseul ulterior al balonului".

"Le cer scuze jucătorilor lui Tottenham dacă am greşit atunci cînd am dictat penalty pentru United"