INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATALANTA - INTER 2-3

REZUMAT VIDEO Spectacol în Serie A! Inter o bate pe Atalanta și urcă pe locurile de Champions League

Atalanta - Inter, foto Imago Images +6   FOTO
Atalanta - Inter, foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 noiembrie 2022 15:23 / Actualizat duminica, 13 noiembrie 2022 18:23

Atalanta a pierdut cu Inter, scor 2-3, în etapa #15 din Serie A

După un start timid de meci, fără ocazii, Lookman a dechis robinetul golurilor. Atacantul englez a marcat din penalty în minutul 25, cu un șut puternic în dreapta. Inter a revenit însă 11 minute mai târziu, prin golul lui Dzeko.

Bosniacul a înscris cu noroc, după ce mingea respinsă fundașul care îi făcea marcaj l-a lovit în picior și a intrat în poartă. Tot el a dus scorul la 2-1, la 10 minute după pauză. Edin a trimis în poarta goală, după o centrare a lui Dimarco. Atalanta reușit să marcheze la rândul său, dar în propria poartă.

Palomino și-a deviat mingea în propria poartă cu capul, în urma unei centrări din corner. Stoperul s-a revanșat însă. A marcat în poarta lui lui Inter în minutul 77 și a reaprins speranțele gazdelor. Doar că Inter s-a apărat sus și i-a ținut pe bergamasci departe de poarta lui Onana. Atalanta nu a mai avut ocazii de egalare pe final și a rămas în afara locurilor de Champions League.

Toate rezultatele etapei 15 din Serie A

Clasamentul din Serie A: Inter a urcat pe locul 4

Inter a urcat pe locul 4 în Serie A, la egalitate cu Lazio și Milan, echipel ede pe locurile doi și 3. Atalanta este po 6, la 3 puncte sub Inter.

FINAL. Atalanta - Inter 2-3