INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATALANTA - JUVENTUS 1-3

ATALANTA - JUVENTUS 1-3 // VIDEO Gonzalo Higuain salvează „Bătrâna Doamnă”! Juve revine de la 0-1 și se distanțează în Serie A!

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 noiembrie 2019 17:55

Juventus rămâne neînvinsă în Serie A și după etapa a 13-a, deși „Bătrâna Doamnă” a tremurat pe terenul Atalantei.

Campioana en-titre s-a impus cu 3-1 (Gosens '56 / Higuain '74, '82, Dybala '90+2), după ce a fost condusă cu 0-1, și rămâne la 4 puncte de Inter, care are un meci mai puțin.

Fără Cristiano Ronaldo, Juve n-a făcut cel mai strălucit meci în deplasarea cu Atalanta. Gazdele au fost aproape să deschidă scorul încă din minutul 18, când Barrow a irosit însă o lovitură de la 11 metri.

Meciul s-a animat însă după pauză. Gosens a deschis scorul pentru Atalanta în minutul 56, fructificând pasa venită de la Barrow, cel care ratase un penalty în prima repriză.

Când totul părea pierdut pentru Juve, în rol și-a intrat Gonzalo Higuain, care a întors scorul cu „dubla” sa de efect din minutele 74 și 82.

În prelungiri a punctat și Dybala, cu o execuție simplă, din interiorul careului, argentinianul securizând victoria „Bătrânei Doamne”.

Pentru meciul de azi, Sarri a decis să nu-l convoace pe Cristiano Ronaldo, portughezul având mici probleme medicale și italianul dorind să-l aibă 100% pregătit pentru meciul din Ligă, cu Atletico Madrid, de marți.

Atalanta - Juventus 1-3

• Au marcat: Gosens '56 / Higuain '74, '82, Dybala '90+2
  • Vezi AICI statistici
  • Barrow a aratat un penalty în minutul 16 pentru gazde

Atalanta:   Gollini - Toloi, Djimsiti, Palomino - Hateboer, De Roon, Pasalic, Gosens - Gomez, Freuler, Barrow
Rezerve: Rezerve: Sportiello, Rossi, Arana, Castagne, Colley, Da Riva, Ibanez, Kjaer, Masiello, Muriel, Piccoli, Traore
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Juventus:  Szczesny - Cuadrado, Bonucci, De Ligt, De Sciglio - Khedira, Pjanic, Bentancur - Bernardeschi - Dybala, Higuain
Rezerve: Buffon, Pinsoglio, Can, Douglas Costa, Danilo, Demiral, Matuidi, Ramsey, Rugani
Antrenor:  Maurizio Sarri

Clasament Seria A

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia