INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - VALENCIA 2-2

BARCELONA - VALENCIA 2-2 // FOTO + VIDEO Spectacol total în derby-ul etapei din La Liga: Valencia a condus-o pe Barcelona cu 2-0, dar catalanii au fost salvați de golurile incredibilului Leo Messi

Leo Messi, Barcelona - Valencia // FOTO: Reuters +5   FOTO
Leo Messi, Barcelona - Valencia // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 februarie 2019 21:34

Barcelona s-a încurcat surprinzător pe teren propriu cu Valencia, scor 2-2, la capătul unui meci spectaculos, în care catalanii au revenit de la 0-2, dar nu au mai găsit resurse pentru a înscrie și golul victoriei.

Meciul a fost liveTEXT AICI

VIDEO cu golurile partidei

Vezi AICI FOTO de la meci

Startul de meci i-a aparținut Valenciei. „Liliecii” au fost aproape de gol în minutul doi și au dat până la urmă lovitura în minutul 24, prin Gameiro, care l-a învins pe Ter Stegen cu un șut plasat din interiorul careului.

Surpriza a căpătat amploare în minutul 32, după ce Dani Parejo a transformat fără probleme un penalty, iar Barcelona se vedea pusă într-o postură total surprinzătoare.

Doar că, așa cum se întâmplă aproape de fiecare dată, Leo Messi a tras echipa după el și a salvat situația. Starul argentinian a redus din diferență în minutul 39, din penalty, reechilibrând balanța meciului.

Același Messi a restabilit egalitatea în minutul 65, după o fază genială creată de Vidal. Mingea a ajuns la Messi, care a înscris cu un șut superb de la 18 metri.

S-a terminat 2-2, iar Barcelona acumulează 50 de puncte. Catalanii au 6 puncte peste Atletico Madrid, care are însă un meci mai puțin. Valencia e pe 7, cu 30 de puncte.

14 punctea adunat Barcelona în acest sezon de pe urma meciurilor în care a fost condusă. Catalanii sunt la egalitate cu Deportivo Alaves

Barcelona - Valencia 2-2
Au marcat: Messi 39 p., 64 /  K. Gameiro '24, D. Parejo '32 p.

Echipele de start:

Barcelona: ter Stegen - Semedo, Pique, Vermaelen, S. Roberto - Alena, Rakitic, Vidal - Messi, Suarez, Coutinho
Rezerve: I. Pena, J. Alba, K. Boateng, Lenglet, Murillo, Arhur, Malcom
Antrenor: Ernesto Valverde

Valencia: Neto - Piccini, Garay, Gabriel, Letorre - Wass, Coquelin, Parejo, Cheryshev - Rodrigo, Gameiro