INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Abia refăcut după o accidentare, Ansu Fati a suferit o recidivă în meciul de Cupă » Cât va lipsi

Ansu Fati a părăsit terenul în lacrimi // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 21 ianuarie 2022 09:00 / Actualizat vineri, 21 ianuarie 2022 11:27

Introdus pe teren în minutul 61 al meciului de Cupă cu Athletic Bilbao, Ansu Fati (19 ani) a fost înlocuit în minutul 96. Atacantul de la FC Barcelona a părăsit gazonul în lacrimi, iar primele investigații indică o leziune la bicepsul femural al coapsei stângi.

Coșmarul accidentărilor nu se mai termină pentru Ansu Fati, una dintre marile speranțe ale Barcelonei.

Abia revenit după o accidentare la coapsă care l-a ținut departe de teren vreme de două luni, pentru 11 meciuri, Fati a avut parte de o recidivă. Din nou, probleme la coapsă.

Fază uluitoare în meciul lui Real Madrid » Kroos și-a ieșit din minți
Copa del Rey

Ansu Fati, accidentat în meciul de Cupă dintre Athletic Bilbao și Barcelona

Introdus pe teren în minutul 61 al meciului din optimile de finală ale Cupei Regelui, pierdut de Barcelona cu 2-3, Fati a rezistat doar 35 de minute pe suprafața de joc.

În prelungiri, minutul 96, a fost înlocuit cu Sergino Dest și a părăsit terenul plângând. Puțin înainte, în timp ce făcea presing la Inigo Martinez, a simțit că ceva nu este în regulă la coapsa stângă.

După meci, primele investigații au relevat o leziune la bicepsul femural al coapsei piciorului stâng.

Barcelona a transmis că „sunt așteptate teste pentru a afla amploarea exactă a accidentării”.

Primele estimări, prezentate de Mundo Deportivo, sunt că atacantul va lipsi între 4 și 6 săptămâni.

Din sezonul 2019/2020 încoace, Ansu Fati a suferit nu mai puțin de 9 accidentări. Cea mai gravă, la menisc, l-a ținut în afara terenului vreme de 305 zile. A ratat 47 de meciuri în acea perioadă!

Rezumatul VIDEO al meciului Athletic Bilbao - Barcelona 3-2

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Diogo Jota a decis de unul singur semifinala Arsenal - Liverpool » Știm finala Cupei Ligii Angliei

Ce rușine! Algeria lui Mahrez, campioana Africii, eliminată din grupe! Un punct și un gol marcat!