INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND - BAYERN MUNCHEN 3-2

BORUSSIA DORTMUND - BAYERN MUNCHEN 3-2 // VIDEO + FOTO Borussia câștigă spectaculos cel mai EXPLOZIV derby cu Bayern al ultimilor ani și se distanțează la 7 puncte!

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 noiembrie 2018 19:12

Borussia Dortmund a câștigat un derby de-a dreptul exploziv cu rivala Bayern Munchen, 3-2, și s-a distanțat la 7 puncte de campioana en-titre, care continuă sezonul oscilant.

Stadionul Signal Iduna Park a fost un adevărat vulcan la derby-ul pentru supremație din Bundesliga. Fanii Borussiei au format un uriaș puzzle galben, în timp ce utrașii bavarezilor s-au dezlănțuit și au colorat stadionul cu torțe și fumigene.

Lewandowski a deschis scorul pentru Bayern în minutul 26, finalizând superb, cu capul, centrarea lui Gnabry.

Borussia a presat în permanență și a reușit să egaleze după pauză, prin Reus, care l-a învins fără emoții pe Neuer din penalty.

Bucuria gazdelor nu a durat decât patru minute, pentru că același Lewandowski, din nou maiestuos cu capul, a readus-o pe Bayern în avantaj.

Au urmat minute de asediu total la poarta lui Neuer. Bayern a supraviețuit eroic timp de aproximativ 15 minute, dar Reus a făcut "dubla" în minutul 67, servit excelent de Pisczek.

Trimis pe teren în minutul 67, Paco Alcacer, fotbalistul care traversează unul dintre cele mai bune sezoane ale carierei, a înscris golul care a declanțat nebunia în tribune. Lansat de Witsel, Paco a scăpat singur cu Neuer, și-a păstrat calmul, și a înscris cu mult rafinament.

S-a terminat în final 3-2, după un final incendiar, în care Lewandowski a avut un gol anunlat pe motiv de ofsaid în al cincilea minut al prelungirilor!

• Borussia Dortmund acumulează 27 de puncte, își consolidează poziția de lider și se distanțează la 7 lungimi de Bayern, care e abia pe 3. Pe 2 e o altă Borussie, Moenchengladbach, cu 23 de puncte.

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 3-2
Au marcat: Reus '49 p., '67, P. Alcacer '73 / Lewandowski '26, '53

Echipele de start:

Borussia: Hitz - Piszczek, Akanji, Zagadou, Hakimi - Wigl, Witsel - Larsen, Reus, Sancho - Gotze