INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Uluitor: Chelsea, umilită în Premier League de echipa fostului jucător de la CFR Cluj!

Brighton a condus-o pe Chelsea cu 3-0 la pauză! Meciul din etapa #14 din Premier League s-a încheiat cu victoria gazdelor, 4-1. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 octombrie 2022 18:54 / Actualizat sambata, 29 octombrie 2022 18:54

Brighton a condus-o pe Chelsea cu 3-0 la pauză. Meciul din etapa #14 din Premier League s-a încheiat cu victoria gazdelor, 4-1.

Potter a fost năucit pe terenul fostei sale formații, antrenate în prezent de italianul De Zerbi, fost jucător la CFR Cluj. Brighton nu mai câștigase de 5 etape, Chelsea încă nu pierduse cu Graham pe bancă.

Ce au făcut stranierii în week-end » Ciprian Tătărușanu, eșec cu AC Milan în Serie A!
LIVEBLOG

Brighton - Chelsea 4-1 » Potter, învins de propria creație

Leandro Trossard a deschis rapid scorul, belgianul l-a driblat excelent pe Kepa și a șutat pe lângă Cucurella, aflat pe linia porții ('5).

Chelsea nu și-a revenit și au urmat două autogoluri semnat de londonezi:

• mai întâi, la un corner executat de March, Loftus-Cheek a trimis cu genunchiul spre propria poartă, bară transversală-gol ('13);
  • Chalobah și-a copiat colegul și l-a învins pe Kepa la „scurt” înainte de pauză, încercând să blocheze centrarea lui Estupinan ('42).

În partea a doua, Chelsea n-a reușit decât o dată să marcheze, chiar în debutul reprizei, prin Havertz, „cap” printre mâinile lui Sanchez ('48).

Pascal Gross a închis tabela în prelungiri, consemnând surpriza etapei în Premier League.