INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - CITY 2-0

CHELSEA - CITY 2-0 // GALERIE FOTO Sarri schimbă liderul din Premier League! Prima înfrângere suferită de Guardiola

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 decembrie 2018 21:24

Chelsea s-a impus în fața lui Manchester City, scor 2-0, și schimbă liderul în Premier League.

Campioana en-titre a început extrem de curajos partida. Guardiola a ordonat un pressing avansat, din care gazdele nu au fost capabile să iasă în primele minute. Arrizabalaga a fost la post la tentativele lui Sterling (minutul 9), respectiv Sane (minutul 33).

Golul a venit contrar ostilităților. N'Golo Kante a marcat în minutul 45 cu un șut puternic din interiorul careului de 16 metri. Pasa a venit din piciorul lui Eden Hazard.

Guardiola a mutat imediat după pauză, l-a introdus în minutul 53 pe Gabriel Jesus, dar fără succes. Presiunea a fost una sterilă, golul venind tot în poarta lui Ederson.

În minutul 78, David Luiz a venit la colțul scurt și a reluat imparabil cu capul, dintr-o corner executat de același Hazard. Ultimul sfert de oră a consemnat o dominare totală a "cetățenilor", dar avalanșa de șuturi nu și-a atins ținta.

2018 12 08t174028z 480989009 rc19a7b44eb0 rtrmadp 3 soccer england che mci +10 FOTO

Formația lui Pep Guardiola suferă prima înfrângere din acest sezon și pierde locul 1 în Premier League în dauna lui Liverpool. "Cetățenii" acumulează 41 de puncte, cu unul mai puțin decât "cormoranii". Chelsea ajunge la 34 de puncte și urcă pe locul 3, la egalitate cu rivala din oraș, Arsenal.

Chelsea - Manchester City 2-0
Au marcat: Kante '45, D. Luiz '78

echipele de start

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Rudiger, D. Luiz, M. Alonso - Kante, Jorginho, Kovacic - Pedro, Hazard, Willian
Rezerve: Caballero - Barkley, Christensen, Fabregas, Giroud, Loftus-Cheek, Emerson
Antrenor: Maurizio Sarri

Man. City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Delph - B. Silva, Fernandinho, D. Silva - Mahrez, Sterling, Sane
Antrenor: Muric - Danilo, G. Jesus, Foden, Gundogan, Kompany, Otamendi
Antrenor: Pep Guardiola

Manchester City e obligată să nu piardă în deplasarea de la Londra pentru a-și recupera poziția de lider. Liverpool a devansat-o după victorie de astăzi, scor 4-0 contra lui Bournemouth.

Pep Guardiola nu se poate baza pe principala gură de foc, argentinianul Kun Aguero, și pe belgianul Kevin De Bruyne.

De cealaltă parte, nici trupa lui Sarri, căzută pe poziția a cincea după victoria lui Arsenal, 1-0 cu Huddersfield, nu își permite un pas greșit.