INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Egalul lui Lothar Matthäus » Luka Modric, performanță remarcabilă în tricoul Croației

Luka Modrici (36 de ani) a ajuns luni la 150 de selecții, lângă legendarul mijlocaș german. Fostul ”Balon de Aur” a fost aproape să și înscrie, dar portarul Maignan s-a opus.

Articol de - Publicat marti, 07 iunie 2022 12:22 / Actualizat marti, 07 iunie 2022 18:27

Luka Modrici (36 de ani) a ajuns luni la 150 de selecții, lângă legendarul mijlocaș german. Fostul „Balon de Aur” a fost aproape să și înscrie, dar portarul Maignan s-a opus.

Croația este ultima în grupă, după primele două etape din Nations League. Vicecampioana mondială a evitat luni o nouă înfrângere la Split (cu trei zile mai devreme făcuse 0-3 cu Austria, la Osijek), remizând contra Franței (1-1). N-a fost un joc grozav reușit de "Vatreni", dar va rămâne în istorie ca o bornă rotundă pentru căpitanul Luka Modrici. Legendarul mijlocaș de 36 de ani și 9 luni a bifat selecția cu numărul 150, numai 36 de fotbaliști din lume atingând acest jubileu formidabil.

Moment de confuzie la Croația - Franța » Arbitrul a dat penalty, apoi ofsaid. VAR a intervenit după două minute și a schimbat decizia!
Croația - Franța 1-1

Vizează locul 4

Căpitanul e liderul prezențelor în naționala lui Dalici, de când l-a depășit pe Dario Srna, rămas la 134 de meciuri. A debutat pe 1 martie 2006, 84 de minute într-un amical împotriva Argentinei (3-2), și a marcat primul gol cu Italia (2-0), cinci luni mai târziu, întâiul în care a și bifat toate minutele în teren.

Modrici l-a ajuns pe Lothar Matthäus, și proxima țintă este estonul Martin Reim (157 de apariții). Probabil că îi va depăși până la finalul carierei pe Iker Casillas și pe letonul Vitalijs Astafjevs, aflați la 167 de partide, dar mai sus de locul 4 nu va urca. Podiumul e intangibil: Gianluigi Buffon (176), Sergio Ramos (180) și Cristiano Ronaldo (188).

93% pase corecte

Menajat cu Austria și folosit din minutul 58, Luka n-a strălucit cu Franța ca în alte ocazii, fiind substituit în minutul 79 cu Sučici. A avut o ocazie de a marca, șutând la poarta rezervei lui Lloris.

"Un maestru al tehnicii căruia Maignan i-a refuzat un gol", l-a caracterizat Sportske Novosti. Totuși, s-a remarcat și prin câteva faze în care și-a etalat clasa. A trimis șapte pase lungi, șase precise, a avut 93% pase corecte, a reușit două intercepții, o pasă cheie și o respingere, doar la capitolul dueluri a stat rău, pierzându-le pe cele șapte angajate.

Confuzie cu VAR

În minutul 80, Orsici l-a lansat în careu pe Sučici, blocat în ultimul moment de Maignan. Mingea a sărit la Kramaric, faultat de Clauss. "Centralul" Guida a dictat inițial penalty, însă, după intervenția tușierului, a revenit și a arătat ofsaid. Faza a fost analizată două minute de VAR, ce a întors din nou decizia! 11 metri pentru Croația: KramaricI a adus egalarea!

21 de goluriși 24 de assisturi are Luka Modrici în 150 de selecții pentru naționala Croației

Citește mai multe știri despre Nations League:

Austria - Danemarca a început cu 90 de minute întârziere » Ce s-a întâmplat la Viena + Momente superbe create de fani