INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EVERTON - LIVERPOOL 2-2

VIDEO+FOTO Everton - Liverpool 2-2, final incredibil! Gol anulat de VAR în prelungiri pentru un ofsaid IREAL » Van Dijk a ieșit accidentat

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 octombrie 2020 11:33 / Actualizat sambata, 17 octombrie 2020 17:34

Everton și Liverpool au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 5 din Premier League. „Cormoranii” au condus de două ori, au marcat golul 3 în prelungiri, dar VAR-ul le-a anulat reușita pentru un ofsaid cât un fir de păr.

După înfrângerea rușinoasă de etapa trecută, 2-7 cu Aston Villa, Liverpool a remizat în această după-amiază cu Everton, chiar pe terenul rivalei din oraș. Sadio Mane a deschis scorul încă din minutul 3, dar Keane a egalat cu o lovitură de cap și a decis scorul pauzei. Liverpool a trecut în avantaj și în repriza a doua datorită golului marcat de Salah, dar Calvert-Lewin a risipit speranțele oaspeților. Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 90, când Richarlison a văzut „roșu” direct pentru un fault grosolan la Thiago Alcantara.

EVERTON - LIVERPOOL 2-2. Ce gol a anulat VAR!

În minutul 90+4, Liverpool dăduse lovitura. Cu ceva noroc, Henderson strecurase mingea în plasă cu un șut din apropiere. VAR a anulat însă reușita pentru un ofsaid ireal, care nu poate fi sesizat cu ochiul liber. Liniile trase la milimetru cu ajutorul sistemului ultramodern au arătat însă că Sadio Mane avea mâna mai apropiată de poarta adversă cu o fracțiune de milimetru decât fundașii gazdelor.

Golul anulat în minutul 90+4 pe motiv de offside

EVERTON - LIVERPOOL 2-2. Van Dijk s-a „rupt”!

Virgil Van Dijk a ieșit accidentat în minutul 11 al meciului de pe Goodison Park. Este pentru prima dată când nu este integralist într-un meci din septembrie 2018, când a fost scos de pe teren la o victorie a echipei sale contra lui Southampton. Ultima dată când a ratat un meci din Premier League a fost ianuarie 2018, existând șanse ca acesta să nu fie recuperat până la meciul din etapa viitoare, cu Sheffield United.

+7 FOTO

Vezi AICI programul complet al Premier League

Everton - Liverpool 2-2

Everton - Liverpool, echipe de start:

EVERTON (4-3-3): Pickford - Coleman, Keane, Mina, Digne - Allan, Doucouré, Gomes - James, Richarlison, Calvert-Lewin
Rezerve: Olsen, Godfrey, Davies, Delph, Sigurdsson, Iwobi, Bernard
Antrenor: Carlo Ancelotti

LIVERPOOL (4-3-3): Adrian - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Fabinho, Thiago, Henderson - Salah, Firmino, Mané
Rezerve: Kelleher, Gomez, Milner, Wijnaldum, Jones, Jota, Minamino
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: Goodison Park (Liverpool)
Arbitru: Michael Oliver / Asitenți: Stuart Burt, Simon Bennett

Clasament Premier League

Mbappe are 90 de goluri pe care și-a pus amprenta în Ligue 1 » „Uragan” de șuturi pe poartă în Nîmes-PSG 0-4

Denis Drăguș e infectat cu coronavirus » Fotbalistul abia revenise de la naționala U21 și are „simptome medii”