INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED

Ferguson e sincer: "Habar n-am cum stabilesc arbitrii minutele de prelungire" :S

Articol de GSP - Publicat joi, 24 septembrie 2009 00:00

În ciuda experienţei extraordinare pe care o acumulat-o în carieră, managerul lui Manchester United, Sir Alex Ferguson, mărturiseşte că nu a reuşit niciodată să-şi explice criteriile în funcţie de care arbitrii acordă minutele de prelungire.

Scandalul iscat de golul înscris de Michael Owen în minutul 7 de prelungire al deby-ului cu City a stîrnit dezbateri aprinse în mass-media din Insulă. Cum comentează Sir Alex Ferguson acuzaţiile? Elegant, dar fără a uita să-şi înţepe rivalii din Premier League:

"Am tot încercat să înţeleg cum fac arbitrii cînd stabilesc minutele suplimentare, nu am reuşit, dar sînt sigur că au o metodă în nebunia lor. Trebuie să ne obişnuim să acceptăm deciziile, deşi uneori ne sînt defavorabile. Au fost 7 minute de prelungire, asta e, de data asta ne-am impus noi, altă dată ar putea să iasă altfel. Să n-o facem pe moraliştii cînd nu e cazul", a spus Ferguson.