INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL MONDIAL AL CLUBURILOR

FOTO + VIDEO » Barcelona - Guaghzhou 3-0 » Hat-trick-ul lui Suarez îi duce pe catalani în finala CM al cluburilor

Articol de GSP - Publicat joi, 17 decembrie 2015 11:29

Barcelona a cîștigat meciul cu Guangzhou Evergrande, scor 3-0, și s-a calificat în finala Campionatului Mondial al cluburilor.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul

Barcelona - Guangzhou 3-0 (Suarez 39', 50', 68')

Vezi aici video cu golul de 1-0

Vezi aici video cu golul de 2-0

Vezi aici video cu golul de 3-0

Luis Suarez a fost omul meciului, marcînd toate cele trei goluri ale partidei. Uruguayanul a deschis scorul în minutul 39, după ce a profitat de o respingere greștită a portarului advers.

În a doua repriză, Suarez a punctat de două ori. Atacantul Barcelonei a primit o pasă excelentă de la Iniesta și a marcat după ce a rămas singur cu portarul.  Scorul final a fost stabilit în minutul 68, cînd Suarez a marcat din penalty.

Barcelona va juca în finală împotriva argentinienilor de la River Plate. Meciul se va disputa duminică.

Echipele de start:

Barcelona: Bravo - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Rakitici, Busquets, Iniesta - Sergi Roberto, Suarez, Munir

Guangzhou: Shuai - Linpeng, Xiaoting, Young - Gwon, Zheng - Paulinho, Zhi - Bowen, Goulart, Long - Elekson

Luis Enrique, antrenorul Barcelonei, se confruntă cu probleme de lot. După ce Neymar s-a accidentat și nu va putea juca azi, tehnicianul spaniol l-a pierdut și pe Messi, cu doar cîteva ore înainte de meci. Starul argentinian acuză dureri mari și suferă din cauza unei colici renale.