INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GALATASARAY

Fatih Terim, atacat din cauza lui Moruțan: „De ce faci asta?! N-ai nicio logică!”

Fathi Terim, antrenorul lui Galatasaray, e criticat pentru că nu-l folosește mai mult pe Olimpiu Moruțan. În remiza de azi cu Altay, mijlocașul român în vârstă de 22 de ani a prins în teren numai 20 de minute.

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 decembrie 2021 21:13 / Actualizat duminica, 05 decembrie 2021 00:57

Fatih Terim, antrenorul lui Galatasaray, e criticat pentru că nu-l folosește mai mult pe Olimpiu Moruțan. În remiza de azi cu Altay, mijlocașul român în vârstă de 22 de ani a prins în teren numai 20 de minute.

Alexandru Cicâldău (24 de ani) este infectat cu COVID-19 și a ratat meciul cu Altay din această după-amiază. Publicația turcă Medyatava scria azi că locul lui Cicâldău în echipa de start va fi luat chiar de compatriotul Olimpiu Moruțan. N-a fost să fie. Oli a venit de pe bancă abia în minutul 69, la 1-1.

Românii, hainele cele noi ale Împăratului Terim
editorial alin buzărin

Fatih Terim, atacat din cauza lui Moruțan

„Ok, nu e Cicâldău, dar atunci de ce îl bagi pe Moruțan abia în minutul 70?!”, i-au reproșat lui Terim jurnaliștii turci de la cumhuriyet.

Hotărârea lui Terim a fost criticată și de fani pe rețelele de socializare:

• „Dacă Terim s-ar baza mai mult pe Moruțan, am fi în altă poziție acum”
  • „De ce lipsește aproape mereu Olimpiu Moruțan din primul 11? Poate să explice cineva?”
  • „Moruțan trebuie să joace în zonă centrală, acolo unde dă cel mai bun randament”
  • „Lasă-l să joace pe Moruțan, omule, poate face ceva!”
  • „Inexplicabil. Moruțan joacă în Europa, câștigăm, nu joacă în campionat, nu câștigăm, iar antrenorul tot așa procedează!”

3 goluriși 3 pase decisive are Moruțan la Galatasaray în 17 meciuri

Încă un pas greșit pentru Galatasaray

Galatasaray a fost condusă de Altay încă din minutul 17, după golul lui Pinares. Dervisoglu (34) și Diagne (79) au întors scorul, insuficient însă pentru a aduce victoria grupării „Cim Bom Bom”.

Bamba a egalat cu 4 minute înainte de final dintr-o lovitură de la 11 metri. După acest egal, Galatasaray face 23 de punce și se află pe locul 6.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Cristiano Ronaldo nu s-a lăsat până nu i-a aflat numărul! Pe cine a terorizat cu mesaje: „A ținut să-mi spună asta”

Panică la Barcelona » Puștiul-minune Gavi, lovit în cap și înlocuit înainte de pauză