INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CRISTIANO RONALDO A CÎŞTIGAT TROFEUL "FERENC PUSKAS"

GOLUL anului

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 decembrie 2009 00:00

FIFA l-a recompensat pe atacantul Realului pentru cea mai frumoasă reuşită din 2009

Premiu de consolare pentru Cristiano Ronaldo. Deposedat de către Lionel Messi şi de FIFA World Player, la cîteva zile după ce-i cedase argentinianului "Balonul de Aur", starul Realului a primit din partea forului mondial trofeul "Ferenc Puskas". Aflat la inaugurare, acesta recompensează cel mai frumos gol al anului.

Portughezul a fost răsplătit pentru reuşita cu FC Porto, pe cînd evolua la Manchester United. Pe 15 aprilie, el a marcat singurul gol al returului din Portugalia, din "sferturile" Ligii (2-2 în manşa întîi). Era minutul 6: a primit o pasă de la Anderson, a înaintat scurt din centru spre dreapta şi a şutat brusc de la 35 de metri. Mingea s-a dus senzaţional, ca un trasor, în diagonală, oprindu-se la două palme sub vinclul porţii apărate de Helton. "A fost ca o bombă inteligentă", a caracterizat "Marca" acea execuţie.

"Mîndru şi enorm de fericit" fiindcă a devenit primul cîştigător al premiului "Ferenc Puskas", înmînat chiar de văduva fostului mare atacant maghiar, Cristiano a evitat să-şi dezvăluie secretele. Atacantul de 24 de ani a precizat: "Dacă mă întrebaţi cum se dă un asemenea gol, eu spun că nu ştiu. Pur şi simplu, am tras puternic şi am văzut cum balonul se strecoară în plasă. Este una dintre cele mai importante reuşite din cariera mea".

Asaltat de fani în Uzbekistan
De la gala de la Zurich, Cristiano Ronaldo a zburat direct în Uzbekistan. În capitala Taşkent, portughezul a participat la mai multe momente promoţionale. Unul a constat în predarea unor lecţii de fotbal celor mai talentaţi jucători din ţara asiatică, prin sfaturi tehnico-tactice, plus cîteva driblinguri şi execuţii deosebite. Desfăşurat pe stadionul "Kuruvchi", cursul a adus în tribune peste 20.000 de fani, veniţi să-l vadă de aproape pe "vîrful" Realului. Pentru participarea la această acţiune, el a primit 600.000 de euro, sumă donată în scopuri caritabile.

1,1 secunde au trecut din momentul şutului pînă la intrarea mingii în plasă cu o viteză de 107,99 km/h

de 2 ori pe spaţiul porţii trage în medie Cristiano Ronaldo în fiecare repriză a unui meci