INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA / MANCHESTER A ÎNTORS DE LA 0-2 CU TOTTENHAM

Incredibil

Articol de - Publicat duminica, 26 aprilie 2009 00:00

Renăscută după pauză, campioana şi-a făcut KO adversarul în numai 22 de minute şi rămîne la 3 puncte peste Liverpool

Ameninţată de Liverpool, 3-1 "afară" cu Hull City, Manchester United a reuşit să-şi păstreze avansul de 3 puncte în fruntea clasamentului. Totul graţie unei părţi secunde de senzaţie cu Tottenham, cîştigînd cu 5-2 de la 0-2.

MAN. UTD - TOTTENHAM 5-2

Tottenham a şocat-o pe United cu o primă repriză aproape perfectă. Nu-i mai puţin adevărat că şi apărarea gazdelor i-a dat o mînă de ajutor. În condiţiile în care fundaşii laterali Rafael şi Evra au făcut figuraţie, oaspeţii s-au plimbat efectiv pe flancuri. Urmarea? În interval de numai 3 minute (29-32), din două centrări plecate de pe dreapta, Bent şi Modrici au făcut 2-0 pentru Spurs.

Pe cît de bine a jucat Tottenham în prima repriză, pe atît de spectaculoasă a fost revenirea lui United în partea a doua. Campioana Angliei a ieşit complet schimbată de la cabine şi a dat lovitură după lovitură sub privirile şocate ale oaspeţilor, transformaţi din protagonişti ai partidei în simpli spectatori. În 22 de minute, Ronaldo, Ronney, fiecare cu cîte-o "dublă", şi Berbatov au dus scorul la un neverosmil 5-2, arătînd, încă o dată, cine e numărul 1 în Anglia.

HULL CITY - LIVERPOOL 1-3

Dacă acasă are probleme, 4-4 etapa trecută cu Arsenal, Liverpool merge strună cînd iese "afară". Ieri, cu Hull City, a bifat a 3-a victorie consecutivă în deplasare: 3-1. Din nou fără Gerrard, accidentat, şi cu un Torres destul de discret, "cormoranii" au avut norocul unui adversar modest şi al unui om în plus pe teren din minutul 60. După eliminarea lui Folan, pentru un fault dur asupra lui Skrtel, Kuyt a făcut 2-0 pentru Liverpool, iar în final tot el a închis şi tabela