INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - MILAN 2-1

Inter - AC Milan 2-1 » Ciprian Tătărușanu a fost titular, dar echipa sa a fost eliminată. Conflict Ibra - Lukaku: „Ești o târfă, să te f*t pe tine și pe nevastă-ta!”

Inter - AC Milan FOTO: Guliver/Getty Images +13   FOTO
Inter - AC Milan FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 26 ianuarie 2021 23:57 / Actualizat miercuri, 27 ianuarie 2021 00:02

Inter Milano a învins AC Milan, scor 2-1, și s-a calificat în semifinalele Coppa Italia. Ciprian Tătărușanu a fost integralist la trupa lui Stefano Pioli, iar scorul ar fi putut să fie mult mai mare dacă portarul român nu ar fi avut câteva intervenții salvatoare.

Inter va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Juventus și SPAL. În celelalte meciuri din sferturi se joacă: Atalanta - Lazio, Napoli - Spezia

+9 FOTO

Ciprian Tătărușanu a profitat de suspendarea lui Gianluigi Donnarumma și a fost integralist în episodul 227 din „Derby della Madonnina”. Portarul român a intrat astfel într-o categorie selectă a jucătorilor români care au evoluat într-un derby dintre Inter și AC Milan, alături de Nicolae Simatoc, Florin Răducioiu, Adrian Mutu, Cosmin Contra sau Cristian Chivu.

În minutul 28, Ciprian Tătărușanu a avut o intervenție excelentă la șutul lui Ivan Perisic și a menținut tabela intactă pe Giuseppe Meazza. Trei minute mai târziu, Zlatan Ibrahimovic a deschis scorul cu un șut pe jos din interiorul careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul „nerazzurrilor”, Samir Handanovic.

Conflict Ibra - Lukaku: „Ești o târfă, să te f*t pe tine și pe nevastă-ta!”

Cei doi au avut un conflict pe teren, la finalul primei reprize. Foști colegi la United, ei au fost separați de coechipieri și s-au înjurat și pe tunel. Zlatan l-a provocat: „Du-te la ritualurile tale voodoo de rahat, măgărușule!”. Lukaku a fost auzit urlând către Zlatan: „Ești o târfă, să te f*t pe tine și pe nevasta-ta!”.

Zlatan Ibrahimovic a fost eliminat în a doua repriză, după o intrare neglijentă la centrul terenului, iar arbitrul Paolo Valeri i-a arătat al doilea cartonaș galben.

Romelu Lukaku l-a învins pe Ciprian Tătărușanu

Inter a restabilit egalitatea prin Romelu Lukaku, care a executat imparabil lovitura de la 11 metri, după penalty-ul obținut de Nicolo Barella, fază ce a avut nevoie de consultarea VAR.

Tătărușanu, intervenții excelente în ultimele minute ale meciului

Inter a continuat să atace și a căutat golul victoriei în timpul regulamentar, dar Ciprian Tătărușanu a avut o nouă intervenție salvatoare în minutul 82, la șutul lui Achraf Hakimi. Portarul român a ținut-o pe Milan în viață și în minutul 90, când Lautaro Martinez a profitat de greșeala lui Franc Kessie de la mijlocul terenului și a fost aproape de a-și trece numele pe lista marcatorilor.

La faza imediat următoare, „Super Tătă” a avut o nouă paradă excepțională în fața lui Romelu Lukaku, care nu a reușit să îl învingă pe portarul român din câțiva metri.

Christian Eriksen, gol în vinclu în minutul 90+7

Inter a continuat asediul la poarta lui Tătărușanu, iar Christian Eriksen a punctat în minutul 97, după un gol superb din lovitură liberă, cu un șut direct în vinclul porții. Tătărușanu a fost învins în cele din urmă și trupa lui Antonio Conte s-a calificat în semifinalele Coppa Italia, unde poate întâlni câștigătoarea dintre Juventus și SPAL.

INTER - AC MILAN 2-1

• Au marcat: Ibrahimovic 31 / Lukaku 71, Eriksen 90+7
  • Cartonaș roșu: Ibrahimovic 58

INTER - AC MILAN, echipele de start:

INTER (3-5-2): Handanovic - Kolarov, de Vrij, Skriniar - Perisic, Vidal, Brozovic, Barella, Darmian - Sanchez, Lukaku
Rezerve: Radu, Padelli - Bastoni, Eriksen, Gagliardini, Hakimi, Martinez, Pinamonti, Ranocchia, Sensi, Young
Antrenor: Antonio Conte

AC MILAN (4-2-3-1): Tătărușanu - Hernandez, Romagnoli, Kjaer, Dalot - Kessie, Meite - Leao, Diaz, Saelemaekers - Ibrahimovic
Rezerve: A. Donnarumma, Jungdal - Calabria, Castillejo, Hauge, Kalulu, Krunic, Maldini, Rebic, Tomori