INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CM AL CLUBURILOR

Tensiune maximă la Mondial! Istvan Kovacs a părăsit cu greu terenul după ce a acordat două penalty-uri și două „roșii” » Brazilienii de la Flamengo au protestat violent

Brazilienii au protestat vehement la finalul meciului +9   FOTO
Brazilienii au protestat vehement la finalul meciului

Articol de - Publicat marti, 07 februarie 2023 23:27 / Actualizat marti, 07 februarie 2023 23:39

Brigada condusă de Istvan Kovacs a avut mult de lucru în prima semifinală a Campionatului Mondial al Cluburilor, câștigată de saudiții de la Al-Hilal în fața brazilienilor de la Flamengo, scor 3-2.

• În cealaltă semifinală, programată miercuri, de la ora 21:00, se înfruntă egiptenii de la Al Ahly (vicecampioana Ligii Campionilor Africii) și spaniolii de la Real Madrid (câștigătoarea Ligii Campionilor în Europa)
  • Turneul este organizat în Maroc.

Al-Hilal, în finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Partida a început în forță, cu un penalty dictat de „centralul” Istvan Kovacs și transformat de Al Dawsari. Nervii brazilienilor au fost imposibil de stăpânit în prima parte, 4 galbene și o eliminare, pentru Gerson. Golul egalizator semnat de Pedro în minutul 20 a fost anulat de o altă lovitură de pedeapsă fructificată tot de Al Dawsari, în al 9-lea minut al prelungirilor.

S-a jucat la fel de tare și după ieșirea de la cabine. Vietto părea să aducă liniștea pentru Al-Hilal, în minutul 70, dar Pedro a punctat în 90+1 și a incendiat finalul.

+5 FOTO

Istvan Kovacs, contestat după Flamengo - Al-Hilal

Nemulțumiți de cele două penalty-uri dictate saudiților, cei de la Flamengo au protestat vehement după fluierul final. Mai mulți jucători s-au îndreptat amenințător către Istvan Kovacs, la centrul terenului. I-au strigat mai multe lucruri și au fost cu greu ținuți de cei din jur. Arbitrul român a mai arătat un cartonaș roșu pentru formația braziliană.

14dintre cele 18 ediții ale Campionatului Mondial al Cluburilor au fost câștigate de echipele din Europa. Real Madrid deține recordul, cu 5 trofee

Penalty-uri dictate corect de Istvan Kovacs

În minutul 2, Vietto a pătruns în careu și i-a „luat fața” lui Matheuzinho. Fundașul brazilian l-a bruscat, atât cu brațul, cât și la nivelul picioarelor. Istvan Kovacs, bine plasat, a dictat penalty fără intervenția VAR.

În al șaselea minut al prelungirilor primei reprize, același Vietto a fost călcat evident, o talpă pe gleznă. De această dată, „centralul” român a avut nevoie de intervenția VAR pentru a lua decizia corectă: penalty pentru Al-Hilal.

FINAL » Flamengo - Al-Hilal 2-3

Flamengo - Al-Hilal, echipele de start:

Flamengo: Santos - Matheuzinho, David Luiz, Leo Pereira, Ayrton Lucas - Ribeiro, Thiago Maia, Barbosa, Gerson, de Arrascaeta - Pedro
Antrenor: Vitor Pereira

Al-Hilal: Al Muaiouf - Abdulhamid, Jang, Al Boleahi, Al Dawsari - Carrillo, Cuellar, Al Dawsari - Marega, Ighalo, Vietto
Antrenor: Abdulhamid

Stadion: Tangier
Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Vasile Marinescu și Mihai Artene

Flamengo - Al-Hilal, în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor

Brazilienii de la Flamengo s-au calificat la Campionatul Mondial al Cluburilor din postura de câștigătoare a Copei Libertadores și au obținut biletul direct pentru semifinale.

Saudiții de la Al-Hilal au fost desemnați să reprezinte Asia la Mondialul Cluburilor. Liga Campionilor din acea zonă încă nu și-a desemnat noua câștigătoare. În „sferturi”, Al-Hilal a trecut de gazdele de la Widad Casablanca, 1-1 după timpul regulamentar, 5-3 la loviturile de departajare.

Ciprian Tătărușanu, certat de jumătate de echipă! Episodul din Inter - AC Milan devenit viral în Italia

Propunere-surpriză pentru posibilul înlocuitor al lui Jurgen Klopp pe banca celor de la Liverpool: „Este un tip foarte ambițios!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”