INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - AC MILAN

JUVENTUS - AC MILAN 1-0// VIDEO + FOTO Sarri, decizie-șoc în victoria cu Milan: Ronaldo, schimbat în minutul 55! Portughezul a plecat FURIOS direct la vestiare

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 noiembrie 2019 17:12

Juventus s-a impus greu în meciul cu AC Milan, 1-0, grație golului marcat de Paulo Dybala. Cristiano Ronaldo fost scos în minutul 55 și a plecat nervos la vestiare.

Juventus - AC Milan 1-0

Deși pornea ca favorită certă, campioana Juventus nu a putut marca în prima repriză a meciului de la Torino. Primele 45 de minute au fost echilibrate, cu ocazii la ambele porți, portarii Szczesny și Donnarumma remarcându-se.

Dupa pauză, antrenorul lui Juve, Maurizio Sarri, a uimit pe toată lumea, scoțându-l pe Cristiano Ronaldo. Atacantul portughez a plecat nervos direct la vestiar.

Vezi AICI video cu momentul

Intrat în locul lui Ronaldo, Dybala a fost cel care a decis meciul. Argentinianul a avut o acțiune personală în minutul 77 și a marcat cu un șut de la 11 metri, în diagonală. Milan a forțat egalarea, dar Juve s-a apărat perfect și a rămas în avantaj.

După 12 etape, Juventus e lider, cu 32 de puncte, cu unul peste Inter. Milan este pe 14, cu 13 puncte.

Schimbat și cu Lokomotiv

E a doua oară într-o săptămână când Sarri îl schimbă pe Ronaldo! S-a întâmplat și miercuri, în Champions League, cu Lokomotiv Moscova, scor 2-1. Portughezul a fost înlocuit în minutul 81 cu Paulo Dybala, la scorul de 1-1. Ca și la confruntarea cu Milan, Juventus a marcat golul victoriei după ieșirea lui Cristiano.

Echipe de start:

Juventus: Szczesny - Cuadraro, Bonucci, De Ligt, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Bernardeschi - Higuain, Cristiano Ronaldo
Rezerve: Buffon, Pinsoglio, Can, Douglas Costa, Danilo, Demiral, De Sciglio, Dybala, Khedira, Rabiot, Ramsey, Rugani
Antrenor: Maurizio Sarri

AC Milan:  Donnarumma - Conti, Duarte, Romagnoli, Hernandez - Paqueta, Bennacer, Krunic,  - Suso, Piatek, Calhanoglu
Rezerve: A. Donnarumma, Reina, Rodriguez, Rebic, Leao, Gabbia, Caldara, Calabria, Bonaventura, Biglia
Antrenor: Stefano Pioli

Vezi și:

VIDEO Ionuț Radu a făcut meciul sezonului în fața vicecampioanei Italiei: „A făcut un adevărat miracol”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!