INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » PALERMO - JUVENTUS 2-0

Lecţii de la Zenga

Articol de - Publicat marti, 06 octombrie 2009 00:00

Zenga e omul etapei, după ce întîia victorie din carieră în faţa lui Juventus. Antrenorul lui Palermo i-a dat o lecţie lui Ferrara (2-0) în Sicilia, unde torinezii au pierdut în premieră în acest sezon, după trei remize într-o săptămînă. Totul s-a decis în 5 minute înaintea pauzei. Cavani şi Simplicio l-au executat pe Buffon, iar Juve trebuia să termine repriza în 10, însă Camoranesi a fost iertat de al doilea "galben". Bara transversală ochită de Diego (lovitură liberă) n-a umbrit superioritatea netă a gazdelor (24 de şuturi la poartă)! "Am convenit cu preşedintele Zamparini să schimb sistemul, jucînd cu 3 fundaşi", a explicat Zenga secretul triumfului, aşteptat de 6 săptămîni în Insulă. Din minutul 77 a intrat şi Dorin Goian, "mînă forte în apărare pe final, cînd Juve presa haotic", cum a scris Gazzetta dello Sport.