INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LEICESTER - MANCHESTER UNITED

LEICESTER - MANCHESTER UNITED // GALERIE FOTO Încă un succes pentru Ole Gunnar Solskjaer pe banca lui United!

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 februarie 2019 18:16

Manchester United a mai obținut o victorie importantă și se apropie serios de locurile de Champions League, după 1-0 pe terenul lui Leicester.

A fost al nouălea succes pentru Ole Gunnar Solskjaer pe banca „diavolilor” în 10 partide. Practic singura sincopă a fost etapa trecută, cu Burnley, când United a remizat, 2-2, acasă.

Unicul gol al partidei de azi s-a marcat în minutul 9. Pogba a recuperat o minge în jumătatea adversă, a pasat peste fundașii lui Leicester, iar Rashford a înscris cu un șut puternic.

Același Rashford a mai avut o ocazie importantă și în minutul 5, însă lovitura sa de cap s-a dus peste poartă. Meciul n-a fost unul foarte spectaculos. Lukaku și Martial au avut pe final de meci încă două ocazii, nu înainte ca De Gea să fie pus la încercare de Vardy (61) și Ghezzal (77).

S-a terminat 0-1, iar United ajunge la 48 de puncte și o depășește pe Arsenal, care azi va juca pe terenul lui Manchester City. „Diavolii” sunt pe 5, cu două puncte în urma lui Chelsea, însă la 13 lungimi de liderul Liverpool, care are și un meci mai puțin. Leicester e pe 11, cu 32 de puncte.