INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GRUPA F

INTER-BARCELONA 1-2 // FOTO Dortmund trece de Slavia lui Nicolae Stanciu, profită de victoria catalanilor și se califică în „optimile” Ligii

Articol de GSP - Publicat marti, 10 decembrie 2019 19:23

Barcelona a învins-o pe Inter, scor 2-1, și i-a oferit o mână de ajutor lui Dortmund. Nemții au trecut cu emoții de Slavia Praga, scor 2-1, și s-au calificat în optimile Ligii Campionilor.

Dortmund și Inter s-au schimbat în postura de calificată de mai multe ori în decursul celor 90 de minute. Italienii au fost calificați până în minutul 10, când Jadon Sancho a deschis scorul în Germania. Situația s-a inversat din nou în minutul 43, când Slavia și Inter au egalat concomitent.

Golul deznodământului a venit în minutul 61, când Julian Brandt a reluat dintr-un unghi imposibil.

Ultimul sfert de oră a fost dramatic. Lautaro Martinez a trimis de două ori mingea în poartă, ambele reușite fiind însă anulate pentru ofsaid. Pe celălalt stadion, în Germania, Dortmund a rămas în 10 oameni, iar Slavia a ratat ocazii rarisime. Lucrurile s-au clarificat cu 3 minute înaintea expirării timpului regulamentar, când Ansu Fati a înscris cu un șut lângă bară.

+3 FOTO

FINAL » INTER - BARCELONA 1-2

Echipele de start

Inter: Handanovic - Godin, De Vrij, Skriniar - D'Ambrosio, Vecino, Brozovic, Borja Valero, Biraghi - Lukaku, L. Martinez
Rezerve: Padelli - Bastoni, Candreva, Dimarco, Esposito, Lazzaro, Politano
Antrenor: Antonio Conte

Barcelona: Neto - Wague, Todibo, Lenglet, Umtiti, Junior - Vidal, Rakitic, Alena - Griezmann, Perez
Rezerve: Ter Stegen - Araujo, Busquets, De Jong, Fati, Morer, L. Suarez
Antrenor: Ernesto Valverde

Ernesto Valverde a trimis în teren o echipă experimentală. Singurul titular obișnuit este francezul Antoine Griezmann.

FINAL » DORTMUND - SLAVIA 2-1

Dortmund: Burki - Akanji, Hummels, Zagadou - Hakimi, Brandt, Weigl, Guerreiro - T. Hazard, Sancho - Reus
Rezerve: Hitz - Alcacer, Balerdi, Dahoud, Gotze, Piszczek, Schulz
Antrenor: Lucien Favre

Slavia: Kolar - Coufal, Kudela, Takacs, Boril - Soucek, Sevcik - Masopust, Stanciu, Olayinka - Skoda
Rezerve: Kovar - Frydrich, Husbauer, I. Traore, Van Buren, Yusuf
Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Vezi și:

Derby-ul dintre Barcelona și Real Madrid e din nou în pericol! Anunțul care i-a speriat pe oficialii Ligii din Spania

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!