INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE / LIVERPOOL - ARSENAL 5-1

LIVERPOOL - ARSENAL 5-1 // FOTO Tăvălug spre primul titlu în Premier League » Jurgen Klopp și Firmino distrug apărarea catastrofală a "tunarilor"

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 decembrie 2018 21:22

Liverpool s-a impus fără drept de apel în derby-ul cu Arsenal, scor 5-1, și face încă un pas spre primul titlu în Premier League.

Partida de pe Anfield Road a început furibund. Ainsley Maitland-Niles, mijlocașul de 21 de ani al londonezilor, a deschis scorul în minutul 11, după o pasă venită din flancul stâng, de la Iwobi.

A urmat un iureș al gazdelor. Roberto Firmino a punctat de două ori, în minutele 14 și 16, a doua reușită venind după o acțiune solitară de excepție.

Scorul a început să capete proporții în minutul 32, când Mane a îndeplinit o simplă formalitate după pasa venită de la Salah. Egipteanul a punctat și e el, din penalty, la ultima acțiune a primei reprize, și i-a egalat în fruntea clasamentului golgeterilor pe Aubameyang și Kane, cu 13 goluri.

"Cormoranii" au mai primit un penalty și în partea secundă, transformat de data asta de brazilianul Firmino, în minutul 65.

Liverpool se distanțează în vârful ierarhiei din Premier League, cu 54 de puncte, 10 mai multe decât marea rivală, Manchester City, care urmează să joace mâine, contra lui Southampton. Arsenal rămâne pe 5, cu 38 de puncte.

Liverpool - Arsenal  5-1
Au marcat: Firmino '14 '16 '65 (pen.), Mane 32, Salah '45+1 (pen.) / Maitland-Niles '12

Echipele de start

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Lovren, van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Fabinho - Shaqiri  Firmino, Mané - Salah
Antrenor: Jurgen Klopp

Arsenal: Leno - Lichtsteiner, Mustafi, Sokratis - Maitland-Niles Xhaka, Torreira, Kolasinac - Ramsey, Iwobi; Aubameyang
Antrenor: Unai Emery

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”