INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - MANCHESTER CITY 0-0

LIVERPOOL - MANCHESTER CITY 0-0 // Marile favorite la titlu au dezamăgit în derby-ul etapei din Premier League » Echipa lui Guardiola a ratat un penalty în minutul 85

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 octombrie 2018 20:26

Liverpool și Manchester City au încheiat la egalitate, 0-0, derby-ul etapei a 8-a din Premier League.

Cele două formații și-au dezamăgit fanii și au oferit un joc modest, în ciuda faptului că erau cele mai spectaculoase echipe din campionat.

Primul șut pe poartă a venit abia în minutul 60,  Mahrez fiind blocat de Alisson. "Cormoranii" au contracarat două minute mai târziu, dar șutul lui Salah a fost blocat de Ederson.

Finalul de meci i-a aparținut lui City. Alisson a respins șutul lui Mahrez, tot algerianul fiind cel care a fost aproape să dea lovitura în minutul 85. City a primit penalty după un duel între Van Dijk și Sane, însă Mahrez a irosit lovitura de pedeapsă, trimițând mult peste poartă.

În final, s-a terminat 0-0, însă lupta la titlu din Premier League se anunță a fi una palpitană. Manchester City, Chelsea și Liverpool sunt toate la egalitate de puncte, 20, după 8 etape.

final » Liverpool - Manchester City 0-0

Echipele de start:

Liverpool: Alisson - Gomez, Lovren, Van Dijk, Robertson - Milner, Henderson, Wijnaldum - Salah, Firmino, Mane
Rezerve: Mignolet, Alexander-Arnold, Fabinho, N. Keita, Matip, Shaquiri, Sturridge
Antrenor: Jurgen Klopp

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Mendy - B. Silva, Fernandinho, D. Silva, Mahrez, Aguero, Sterling
Rezerve: Muric, Danilo, G. Jesus, Foden, Kompany, Otamendi, Sane
Antrenor: Pep Guardiola