INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - MANCHESTER UNITED 3-1

LIVERPOOL - MANCHESTER UNITED 3-1 // "Dubla" de senzație a lui Shaquiri îi aduce lui Klopp prima victorie împotriva lui Mourinho

Articol de - Publicat duminica, 16 decembrie 2018 17:53

Liverpool a învins-o pe Manchester United, 3-1, după un meci spectaculos, în derby-ul etapei din Premier League.

Managerul ”cormoranilor” l-a bătut în premieră pe Mourinho în Clasicul Angliei, ajutat de inspirație și noroc la ”dubla” lui Shaqiri, intrat după pauză. United a fost însă sufocată.

Niciodată Klopp n-o bătuse pe United în Premier de când a venit Mourinho și Manchester era unica scăpată fără eșec de la instalarea neamțului pe Anfield în octombrie 2015.

Niciodată până aseară trioul magic ofensiv al lui Liverpool nu marcase, nici nu oferise un assist în Clasicul Angliei.

Mané a rupt barierele în minutul 24, servit ideal de Fabinho, și erau semne că seria neagră se va rupe.

Ce gafă, Alisson!

Prima repriză a fost un asalt continuu al careului oaspeților. Deși Mourinho a promis că nu se va baricada, chiar nu a avut unde parca autocarul decât în fața porții.

"Cormoranii" au dominat clar, 11-1 șuturi în prima jumătate de oră, 7-0 cornere la pauză și destule ocazii. Ce folos dacă Alisson a reamintit o clipă de Karius. A scăpat mingea în față la centrarea lui Lukaku și Lingard a profitat!

Norocul l-a părăsit

Canonada la buturile lui De Gea s-a menținut și-n actul 2. Firmino nu l-a putut învinge pe spaniol.

Dar Klopp a avut inspirație și noroc. Shaqiri, intrat de 2 minute, a reluat după mingea respinsă cu piciorul de De Gea și, ajutat de-o deviere (Young), a lovit sub transversală. Tot elvețianul, la altă deviere decisivă (Bailly), cu un șut din afara careului, a dat verdictul (3-1). Adio, complex Mou!

29 de goluria primit Man. United în 17 etape, mai multe decât a încasat în tot campionatul trecut

36-6a fost raportul șuturilor la poartă în favoarea lui Liverpool (11-2 cadrate), care a dominat net și la cornere (13-2), și la posesie (64-36%)

Liverpool - Manchester United 3-1
Au marcat: Mane '24, Shaquiri '73, '81 / Lingard '33