INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - MANCHESTER UNITED 2-2

Articol de - Publicat sambata, 20 octombrie 2018 16:31

Chelsea și Manchester United au terminat la egalitate, 2-2 în derby-ul etapei a 9-a din Premier League. Chelsea are 21 de puncte, după 9 meciuri, cu unul peste Manchester City și Liverpool, care au un meci în minus. Manchester United este pe 8, cu 14 puncte.

Chelsea - Manchester United 2-2
Au marcat:
Rudiger 21', Barkley 90+6'/ Martial 55', 72'

Dubla lui Anthony Martial, care a întors scorul de la pauză, nu a fost de ajuns pentru victoria lui Mourinho. În prelungiri, Barkley i-a salvat invincibilitatea lui Sarri, încheind cu nervi un derby exploziv.

A venit și ora mult așteptatului duel dintre Sarri și Mourinho și al ciocnirii a două stiluri complet diferite. Unul ofensiv și spectaculos, altul defensiv și pragmatic. Diferența colosală de trofee în defavoarea italianului, care l-a periat cu complimente pe portughez, nu contează însă în iarbă.

Autointitulatul "The Happy One" a pornit fericit derbyul pe "Stamford Bridge". Chelsea înscrie din fază fixă: corner bătut de Willian, Pogba îl scapă de Rüdiger și "capul" neamțului modifică tabela. United plătește la prima eroare, deși are posesia. 1-0 e scorul unei reprize ca sezonul lui United. De 64 de meciuri, Chelsea nu pierde acasă după ce-a condus la pauză!

2-2, la ultima fază!

Londonezii ratează șansa lui 2-0 chiar la revenirea de la cabine. Acțiunea tehnică a lui Jorginho nu este însă concretizată de Matici, din poziție favorabilă. Trupa lui Sarri combină confortabil și controlează derbyul. Sau nu! Pentru că Martial (pierdut din marcaj de Rüdiger!) e pe fază, la o minge respinsă de Kepa după șutul lui Mata. Resuscitare neașteptată pentru Mourinho (55). Egalarea zgândăre orgoliul gazdelor, care ratează prin David Luiz și, mai ales, Kante, șutul său fiind respins excelent e De Gea.

Iar ocaziile se răzbună. Tot Martial o scoate din impas pe United, finalizând contraatacul lui Rashford. 1-2 și rolurile s-au inversat. Mourinho e din nou on fire, se bucură decent, bate aerul cu pumnii, amintind de "The Special One". Barkley îl salvează la ultima fază pe Sarri. Egalează din careul mic, după ce David Luiz țintise bara, iar De Gea scosese șutul lui Rudiger. Provocat de un asistent al lui italianului, Mourinho sare la bătaie, dar scandalul se stinge rapid.

Martial a devenit al treilea jucător al lui United cu "dublă" pe Stamford Bridge, după Scholes (1995) și Rooney (2012), a fost aproape să dea lovitura lui Chelsea

39 de goluri are Martial de la debutul pentru United din septembrie 2015, între care 4 "duble". E cel mai bun marcator al lui United de-atunci

3 eșecuri fără gol înscris avea Mourinho în partidele jucate contra lui Chelsea pe Stamford Bridge în Premier

52de cornere a executat Chelsea în acest sezon până să marcheze primul gol, în poarta lui Manchester United

Mourinho a sărit la bătaie

După golul egalizator al lui Barkley, din minutul 90+6, Jose Mourinho a avut o reacție nervoasă. Un oficial al lui Chelsea a venit în fața lui și s-a bucurat ostentativ, după care a intrat pe teren. La întoarcerea spre banca lui Chelsea, a trecut iar prin fața lui Mourinho, iar portughezul a cedat și a sărit la bătaie, fiind ținut cu greu de forțele de ordine. La finalul meciului, Mourinho le-a arătat trei degete fanilor lui Chelsea care-l apostrofau, care simbolizau cele trei titluri câștigate cu formația de pe Stamford Bridge.

Echipe de start

Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Rudiger, David Luiz, Marcos Alonso - Kante, Jorginho, Kovacic - Willian, Morata, Hazard
Rezerve: Caballero, Barkley, Cahill, Fabregas, Giroud, Pedro, Zappacosta
Antrenor: Maurizio Sarri

Manchester United: De Gea - Young, Lidelof, Smalling, Shaw - Pogba, Matic - Rashford, Mata, Martial - Lukaku
Rezerve: Romero, Bailly, Darmian, Herrera, Fred, Alexis, Pereira
Antrenor: Jose Mourinho