INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - SEVILLA 2-0

VIDEO + FOTO » Real Madrid - Sevilla 2-0 » Casemiro, cu un gol de generic, și Modric o duc pe Real Madrid pe podium

Real Madrid - Sevilla // FOTO: Reuters +6   FOTO
Real Madrid - Sevilla // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 ianuarie 2019 19:07

Real Madrid a câștigat derby-ul etapei, 2-0 cu Sevilla, grație golurilor marcate de Casemiro și Luka Modric.

Real Madrid - Sevilla 1-0
A marcat: Casemiro 78'

Meciul a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele porți. Vinicius a avut prima mare ratare, în minutul 3, dar a șutat slab de la 12 metri. În repriza a doua, Real Madrid a fost echipa mai bună. Luka Modric, deținătorul Balonului de Aur, a șutat violent de la 13 metri, dar mingea lovit bara.

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 78. Mijlocașul defensiv Casemiro a șutat fabulos, de la 30 de metri. Portarul Vaclik a atins mingea, dar nu a putut să o oprească. Până la final, Sevilla nu a avut forța de a egala, iar în minutul 90+3, Modric a scăpat pe contraatac și a marcat cu un șut din mijlocul careului.

Grație victoriei, Real Madrid a urcat pe 3, cu 36 de puncte. Sevilla a căzut pe 4, cu 33 de puncte. Pe locul 1 este Barcelona, cu 43 de puncte, iar pe locul 2 este Atletico, 38 de puncte, ambele cu un meci în minus.

Echipe de start:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Rguilon - Modric, Casemmiro, Ceballos, Lucas Vasquez, Benzema, Vinicius
Rezerve:  L. Zidane, Isco, Brahim Diaz, Nacho, Marcelo, F. Valverde, Gonzales
Antrenor: Santiago Solari

Sevilla: Vaclik - Kjaer, Gomez, Carrico - Banega - Jesus Navas, Sarabia, Vazquez, Escudero - An. Silva, Ben Yedder
Rezerve: Soriano, Aleix Vidal, Amadou, Munir, Gil, Mercado, Promes
Antrenor: Pablo Manchin