INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - ATHLETIC BILBAO 1-1

VIDEO + FOTO Barcelona - Athletic Bilbao 1-1 » Catalanii continuă seria neagră: 3 meciuri la rând fără victorie

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 septembrie 2018 16:56

Barcelona și Athletic Bilbao au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 7-a din La Liga. Barcelona are cea mai slabă serie din aprilie 2016. Atunci, catalanii pierdeau 3 meciuri la rând, cu Real Madrid, Real Sociedad și Valencia.

Barcelona - Athletic Bilbao 1-1
Au MARCAT: munir 84'/De Marcos 41' - VIDEO AICI

Barcelona își continuă forma slabă din ultima perioadă. Catalanii au remizat 1-1 cu Athletic Bilbao, după ce în ultimele două etape au făcut egal cu Girona, 2-2, și au pierdut cu Leganes, 1-2.

Bascii au început tare meciul și au făcut un pressing agresiv, încurcând construcția catalanilor. De Marcos a deschis scorul în minutul 41, marcând cu un șut din 7 metri, după ce Gerard Pique a ieșit greșit la ofsaid.

După pauză, Ernesto Valverde i-a introdus pe Leo Messi și pe Sergio Busquets, iar catalanii au preluat controlul partidei. După ce Lusi Suarez a ratat din fața porții (Detalii aici), Munir a marcat golul egalizator, în minutul 81, după o fază făcută de Messi.

Pe final, catalanii au mai ratat ocazii importante, dar nu au putut marca golul victoriei. După 7 etape, Barcelona are 14 puncte, cu un punct peste Real Madrid, care joacă azi, cu Atletico. Bilbao este pe 14, cu 7 ăuncte.

Echipe de start:

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Sergi Roberto, Rakitic, Arturo Vidal - Dembele, Luis Suarez, Coutinho
Rezerve: Cillessen, Busquets, Arhur, Messi, Rafinha, Munir, Vermaelen
Antrenor: Ernesto Valverde

Ath. Bilbao: Simon - de Marcos, Alvarez, Martinez, Balenziaga - R. Garcia, A. Garcia, Benat - Susaeta, Inaki Williams, Berchiche
Rezerve: Oleaga, San Hose, Iker Munian, U. Lopez, Aduriz, Capa, Nolaskoain
Antrenor: Eduardo Berizzo