INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - CHELSEA 2-1

Manchester City - Chelsea 2-1 » Echipa lui Pep Guardiola câștigă la limită și rămâne la 9 puncte de Liverpool

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 noiembrie 2019 21:13

Manchester City a învins-o pe Chelsea cu 2-1, în derby-ul rundei din Premier League.

Echipa lui Pep Guardiola rămâne astfel la doar 9 puncte de Liverpool, după ce „cormoranii” au câștigat tot azi cu Crystal Palace, 2-1.

Partida a început abrupt pentru campioana en-titre: Kante a deschis scorul în minutul 22, moment în care City era la 12 puncte de Liverpool!

City a revenit însă și a reușit golurile victoriei până la pauză: De Bruyne a punctat în minutul 29, iar algerianul Mahrez a înscris în minutul 37, scorul rămânând nemodificat până la final.

City - Chelsea 2-1

• Au marcat: De Bruyne '29, Mahrez '37 / Kante '22

Manchester City: Ederson - Cancelo, Stones, Fernandinho, Mendy - De Bruyne, Rodri, Silva - Mahrez, Aguero, Sterling
Rezerve: Bravo, Jesus, Angelino, Foden, Gundogan, Otamendi, Walker
Antrenor: Pep Guardiola

Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Zouma, Tomori, Emerson - Kante, Jorginho, Kovacic - Willian, Abraham, Pulisic
Rezerve: Caballero, Christensen, Mount, Pedro, James, Giroud, Batshuayi
Antrenor: Frank Lampard

Stadion: „Etihad”
Arbitru: Martin Atkinson

Liverpool se distanțează

„Cormoranii” și-au continuat parcursul de senzație din acest sezon, impunându-se azi cu 2-1 în deplasarea de pe terenul lui Crystal Palace.

Echipa lui Jurgen Klopp n-a avut însă cel mai ușor meci, Roberto Firmino aducând victoria în minutul 85. Mane deschisese scorul după pauză, în minutul 49, însă Zaha egalase în minutul 82.

Liverpool are 12 victorii și un egal în cele 13 etape scurse până acum în Premier League.

Vezi și:

West Ham - Tottenham 2-3 // FOTO + VIDEO The Special One s-a întors! Spurs, victorie la debutul lui Jose Mourinho + salt SPECTACULOS în clasament

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!