INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CITY - UNITED 6-3

REZUMAT VIDEO Manchester City - Manchester United 6-3 » Set pe „Etihad”! Foden și Haaland s-au întrecut în goluri. Ronaldo n-a mai intrat în rușine

Manchester City - Manchester United, live/ foto: Imago +14   FOTO
Manchester City - Manchester United, live/ foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 octombrie 2022 16:00 / Actualizat luni, 03 octombrie 2022 09:03

Manchester City s-a distrat în derby-ul cu Manchester United, căreia i-a administrat un nemilos 6-3 pe „Etihad Stadium”. Erling Haaland și Phil Foden au fost în zi de excepție, ambii reușind câte un hat-trick în meciul în care Cristiano Ronaldo a rămas pe bancă.

Doar 8 minute au rezistat „diavolii” în derby-ul orașului Manchester. Foden și-a început recitalul și a înscris din pasa lui Bernardo Silva, un prim „șoc” trăit de apărarea lui United. Era abia începutul pentru ziua de coșmar a formației lui Erik ten Hag.

Irezistibilul Erling Haaland și-a intrat în rol în minutul 34 și, în decurs de doar trei mintue, a îscris o dublă de efect. De fiecare dată, servantul a fost Kevin De Bruyne, cel care a făcut ce a vrut cu defensiva haotică a oaspeților. În minutul 44, Haaland a trecut la finalizare, servindu-l ideal pe Foden, care și-a trecut în cont dubla.

Manchester City - Manchester United, live/ foto: Guliver/Getty Images
+10 FOTO

Manchester City - Manchester United 6-3 » „Cetățenii” și-au demolat rivalii și după pauză!

United s-a trezit din „pumni” abia în minutul 56, când Antony, servit de Eriken, l-a învins pe Ederson din apropiere. A fost golul care i-a „zgândărit” și mai tare pe Haaland și Foden. În tandem, cei doi au înscris din nou, asigurându-și hat-trick-ul.

Rănită în orgoliu, United a punctat de două ori pe final și a mai redus din proporțiile scorului, de fiecare dată prin Martial, evitând astfel să încaseze cel mai sever eșec din istoria rivalității cu City.

După cele trei goluri cu Manchester United, Haaland a juns la un bilanț absolut incredibil în Premier League în acest sezon: 14 goluri în 8 meciuri. În plus, norvegianul i-a pasat decisiv și lui Foden, la al doilea gol al englezului. Și De Bruyne a făcut un meci fantastic. A pasat decisiv la primele două goluri ale lui Erling Haaland.

Rănită în orgoliu, United a punctat de două ori pe final și a mai redus din proporțiile scorului, evitând să încaseze cel mai sever eșec din istoria rivalității cu City. Cristiano Ronaldo nici n-a mai intrat în rușinea înregistrată contra marii rivale, camrele TV surprinzându-l de fiecare dată înmărmurit pe banca de rezerve.

Haaland și Foden au venit împreună la interviuri: „A fost uimitor”

Haaland și-a făcut apariția la interviuri alături de Phil Foden. Ambii au reușit câte un hat-trick, oferindu-și reciprioc și câte un assist: „Pasele pe care ni le-am dat unul altuia au făcut diferența. Am fost o echipă astăzi, Foden a fost uimitor”, a spus superstarul norvegian, cel care, în doar opt etape, a ajuns la borna 14 în acest sezon.

Statistica meciului City - United, conform SofaScore

FINAL. Manchester City - Manchester United 6-3

+10 FOTO

Manchester City - Manchester United, echipele de start:

Manchester City: Ederson - Walker, Ake, Akanji, Cancelo - B. Silva, Gundogan, De Bruyne - Foden, Haaland, Grealish
Rezerve: Carson, Ortega, Alvarez, R. Dias, Gomez, Laporte, R. Lewis, Mahrez, Palmer
Antrenor: Pep Guardiola

Manchester United: De Gea - Dalot, Varane, L. Martinez, Malacia - McTomminay, Eriksen - Antony, B. Fernandes, Sancho - Rashford
Rezerve: Heaton, Casemiro, Elanga, Fred, Lindelof, Martial, Pellistri, Shaw, Ronaldo
Antrenor: Erik ten Hag

Stadion: Etihad
Arbitru: Michael Oliver

Clasamentul din Premier League

Real Madrid și FC Barcelona se luptă pentru un jucător de 16 ani din Brazilia, cotat la 15 milioane de euro!

Bayern München, fără doi fotbaliști importanți la meciul din UEFA Champions League! Ce jucători le vor lipsi bavarezilor

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”