INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA LIGII

MANCHESTER CITY - MANCHESTER UNITED 0-1 (3-1 în tur) // Formația lui Pep Guardiola s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 29 ianuarie 2020 19:02

Manchester City a piedut cu Manchester United, scor 0-1, la returul semifinalei Cupei Ligii Angliei. Formația lui Pep Guardiola s-a calificat în finala datorită victoriei de pe Old Trafford, scor 3-1.

• Aston Villa va fi adeversara lui City în finala Cupei Ligii, după ce a trecut de Leicester (1-1, 2-1).
  • Finala Cupei Ligii e programată pe 1 iunie, la Londra, pe Wembley.

Nemanja Matic a fost protagonistul partidei de pe Ettihad. Mijlocașul „diavolilor” a marcat unicul gol al partidei în minutul 35, cu un șut din voleu de la 14 metri de poarta lui Bravo. Sârbul a comis însă și o boacănă. Două mai exact. Matic a văzut două cartonașe galbene în minutele 51 și 76 și a îngreunat misiunea oaspeților.

City a avut oportunitățile mai clare în prima repriză, dar s-a lovit de intervențiile lui De Gea. Cu rezultatul de astăzi, Pep Guardiola bifează o contraperformanță. Campioana Angliei e doar la al doilea meci din acest sezon fără gol marcat, după eșecul din campionat cu Wolves, scor 0-2.

6 trofeeare Manchester City în Cupa Ligii Angliei. Recordul este deținut de Liverpool, cu 8 distincții

FINAL » Man. City - Man. United 0-1

• A marcat: Matic '36

Echipele de start

Man. City: Bravo - Walker, Rodrigo, Otamendi, Cancelo -  B. Silva, Gundogan, De Bruyne - Sterling, Aguero, Mahrez
Rezerve: Ederson - Stones, G. Jesus, Zinchenko, D. Silva, Foden, Garcia
Antrenor: Pep Guardiola

Man. United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw - Williams, Fred, Matic - Lingard, Martial, Greenwood
Rezerve: Romero - Bailly, Dalot, Jones, A. Pereira, James, Mata
Antrenor: Ole Gunnar Solskjær

Manchester United l-a adus pe Bruno Fernandes

Cel mai așteptat transfer al iernii a fost rezolvat chiar în ziua meciului cu City. Manchester United a anunțat astăzi că a ajuns la un acord cu Sporting Lisabona pentru mijlocașul Bruno Fernandes. Portughezul efectuează chiar în aceste momente vizita medicală. „Diavolii” au plătit 55 de milioane de euro, dar în contract mai există clauze care pot duce tranzacția la 80 de milioane de euro.