INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - TOTTENHAM 1-0

MANCHESTER CITY - TOTTENHAM 1-0 // VIDEO + FOTO Pep Guardiola și-a luat revanșa după eliminarea în Ligă! Victorie în Premier League și titlul se vede tot mai bine

Articol de - Publicat sambata, 20 aprilie 2019 16:22

Doar trei zile au trecut. Man. City și Tottenham se înfruntă din nou. Tot aici, pe "Etihad". Miercuri, au făcut meciul anului, câștigat cu 4-3 de City, dar Spurs s-au calificat în semifinalele Ligii (0-1 în tur). Ca și în Ligă, tot City s-a impus, și tot la un gol diferență. N-a mai fost 4-3, ci doar 1-0. Cu gol marcat în minutul 4.

Vezi AICI statistici + live

Vezi AICI VIDEO

"Perfecțiunea nu există. N-o atingem niciodată. Dacă am reuși, i-am fi dat 4-0 lui Tottenham. Sau 7-0. Iar noi am învins cu 4-3", spune Guardiola.
Pep schimbă trei jucători, Pochettino cinci, iar City deschide scorul rapid, ca în Champions. Foden, 18 ani, înscrie din plonjon la assistul lui Agüero. 1-0, minutul 5.

Oaspeții au trei ocazii mari, Son (de două ori) și Eriksen scapă singuri cu portarul. Nu mai marchează, pentru că Ederson e de netrecut.
City cere penalty, la faultul asupra lui Bernardo Silva. Nu se dă, deși a fost. La fel cum era de 11 metri și hențul lui Walker în careu.

Gazdele îl pierd pe De Bruyne, accidentat la genunchiul stâng. Însă, după pauză, șansa cea mai mare o au tot "cetățenii". Sterling o irosește.
Rămâne 1-0 până la final. Cu șansă, City și-a luat revanșa și poate face "tripla" în acest sezon: titlu - Cupa Angliei - Cupa Ligii. Ultima e câștigată deja.

Vezi AICI programul etapei #35 din Premier League

Vezi AICI clasamentul din Premier League

ECHIPELE DE START:

MANCHESTER CITY: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Zinchenko - De Bruyne, Gundogan, Foden - Silva, Aguero, Sterling
Rezerve: Murici, Jesus, Mahrez, Otamendi, Fernandinho, Sane, D. Silva
Antrenor: Pep Guardiola

TOTTENHAM: Gazzaniga - Alderweireld, Sanchez, Vertonghen - Foyth, Ali, Dier, Davies - Eriksen - Son, Lucas
Rezerve: Vorm, Walker-Peters, Wanyama, Skipp, D. Rose, Llorente, Janssen
Antrenor: Mauricio Pochettino

Stadion: Etihad Stadium
Arbitru: Michael Oliver

Vezi și:

Pep Guardiola, analiză la rece după eliminarea din Liga Campionilor: ce spune despre lupta la titlu și VAR