INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

MANCHESTER UNITED - LIVERPOOL 1-1 // Egal pentru City! „Cormoranii”, la primul pas greșit din acest sezon

Articol de - Publicat duminica, 20 octombrie 2019 20:35

Liderul Liverpool și-a stricat parcursul fără greșeală pe „Old Trafford”, alergând până spre final pentru remiză pe terenul lui Manchester United, 1-1. Trupa lui Jurgen Klopp mai are 6 puncte peste campioană, iar United mai respiră

Derbyul Angliei s-a terminat nedecis, stricând traseul perfect al lui Liverpool, 1-1 cu Man. United. Care primise un semn rău înaintea startului. Tuanzebe s-a accidentat la încălzire, iar "diavolii" au apelat la Rojo, folosit 30 de minute în acest sezon din Premier.

Nici chipul speriat al lui Solskjær, ce arăta ca un deținut așteptând sentința capitală pe bancă, nu anunța o minune pe Old Trafford. Și formula de start a "diavolilor roșii" era cea mai tânără contra "cormoranilor" din 1996: 25 de ani și 292 de zile! Klopp a venit cu toți titularii, mai puțin accidentatul Salah, înlocuit de Origi.

Controverse cu VAR

Puțin fotbal și emoții în prima parte, cu ocazia lui Firmino și câteva încercări palide ale lui United. Brusc, meciul s-a aprins, după mingea pierdută de Origi (a fost fault la Lindelöf?) și contraatacul finalizat de Rashford, din centrarea lui James. Gol contestat aprig de Klopp, însă validat cu VAR! Tot asistentul video i-a refuzat lui Liverpool reușita lui Mané de 1-1 (44). Fusese henț la preluare.

Gol venit de pe bancă

Niciodată în istoria Premier, Manchester nu pierduse având avantaj la pauză, în timp ce liderul nu mai fusese condus pe tabelă din ianuarie. Klopp a mutat cu Ox-Chamberlain în locul lui Origi, dar ocazia mare a apărut tot la poarta lui Allison, revenit după accidentare.

S-a jucat preponderent în terenul gazdelor, cu posesia "cormoranilor" ajungând la 75% în actul doi și retragere pe baricade dincolo, demnă de era Mourinho, aflat în tribună ca analist.

Apărarea a ținut 85 de minute. Rojo a lăsat, incredibil, să treacă mingea centrată de Robertson și Lallana, intrat de un sfert de oră, nu a iertat din șase metri. 1-1, un egal bun doar pentru City și care-i prelungește agonia lui Solskjær

685 de meciurila rând fără eșec în ultimii 35 de ani în prima ligă este seria halucinantă a lui Man. United după ce a condus la pauză pe Old Trafford

14 pase decisivea reușit Robertson în acest campionat. Liderul fundașilor în Premier, la egalitate cu colegul său Alexander-Arnold

17 victorii consecutivea fost lanțul lui Liverpool în Premier, început în martie cu Burnley (4-2) și rupt la Manchester. La un meci de recordul lui City

Manchester United - Liverpool 1-1

Echipe de start:

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Young - McTominay, Tuanzebe, Fred - Pereira, Rashfordf, James
Rezerve: S, Romero, B. Williams, Mata, Rojo, Martial, Greenwood, Garner
Antrenor: Ole Gunnar Solskjær

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Wijnaldum - Mane, Firmino, Origi
Rezerve: Adrian, J. Gomez, N. Keita, Lallana, Lovren, Milner, Oxlade-Chamberlain
Antrenor: Jurgen Klopp

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”