INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Marcus Rashford scrie istorie! Englezul a marcat în șapte competiții la debut

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat miercuri, 13 septembrie 2017 18:49

Marcus Rashford, 19 ani, a marcat golul trei în meciul cu FC Basel, în primul meci al sezonului pentru United în Champions League și a ajuns la a șaptea competiție în care marchează la debut, în urma traseului impresionant pe care l-a avut la Manchester United și la naționalele Angliei în ultimii ani.

Puștiul englez a fost introdus pe teren în repriza secundă, în locul lui Juan Mata, și a reușit să înscrie pentru 3-0 în primul său meci în grupele UEFA Champions League. Rashford a izbutit să marcheze astfel la debutul în Champions League la doar șapte minute de la intrarea sa pe teren, după ce a înscris în primul meci pentru naționala Angliei de seniori și U21, Europa League, Premier League, Cupa Angliei, Cupa Ligii Angliei.

Fotbalistul lui Jose Mourinho a impresionat în 2015, la doar 17 ani, într-un joc cu Midtjylland în care marcat de două ori, performanța reușită câteva zile mai târziu și la primul meci în Premier League, într-un meci câștigat, 3-2, împotriva lui Arsenal, pe Teatrul Viselor din Manchester. Rashford a marcat la debut în Cupa Ligii Angliei împotriva lui Northampton, performanță pe care a reușit-o și la naționala de tineret a Angliei, dar și la echipa de seniori într-o partidă amicală disputată cu Australia.

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!