INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GALATASARAY

„Messi din Carpați”, comparat cu Hagi » Entuziasm general pentru Moruțan la Galatasaray

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 octombrie 2021 19:00 / Actualizat vineri, 22 octombrie 2021 19:03

Olimpiu Moruțan (22 de ani) a pasat decisiv în victoria lui Galatasaray cu Lokomotiv Moscova, scor 0-1, în grupele Europa League.

Moruțan a fost lăudat la final de fani pe rețelele de socializare. După meci, el a cules mai multe laude, inclusiv din partea antrenorului Fatih Terim (68 de ani).

Olimpiu Moruțan, lăudat de fanii lui Galatasaray

• „Doar Moruțan putea să dea pasa aceea exact ca unchiul lui Hagi, promitem să avem grijă de tine copile”
  • „Olimpiu Morutan, Messi al Carpaților”
  • „A schimbat jocul de când a intrat. Moruțan este idolul meu!”
  • „Cele două schimbări au schimbat meciul, Moruțan și Kerem”

Moruțan, decisiv în cele 19 minute jucate

Introdus pe teren în minutul 76, Olimpiu Moruțan a avut nevoie doar de 6 minute pentru a face diferența. În minutul 82, la 0-0, mijlocașul român a oferit o pasă superbă, fără preluare, pentru Kerem Akturkoglu, care a înscris unicul gol al partidei.

Finalizarea atacantului a închis o fază superbă, cu mai multe pase din prima ale jucătorilor lui Fatih Terim. Moruțan a primit balonul chiar de la celălalt jucător român al roș-galbenilor, Alexandru Cicâldău.

Olimpiu Moruțan a atras mai multe laude pentru prestația sa. „Nu i-am permis adversarei să joace. Moruțan, Kerem și întreaga echipă au dat tot ce au mai bun încă de la începutul sezonului. Sunt fericit că am înscris un gol care reflectă fotbalul pe care dorim să-l jucăm”, a spus antrenorul Fatih Terim.

„Este normal ca această echipă tânără să greșească, să se sperie din timp în timp, dar jucătorii progresează cu pași uriași. Ne-am apărat bine, iar în a doua repriză rolurile s-au inversat. Am făcut câteva schimbări care au adus unele faze foarte frumoase. Am avut multe șanse de gol.

Suntem pe cale de a deveni o echipă bună, cu jucători tineri și jucători cu experiență. Sigur, încă avem neajunsuri, dar să fii lider în Europa cu 7 puncte nu este ceva de subestimat. Orice ar spune oamenii, grupa asta cu echipe precum Lazio, Marseille și Lokomotiv este una de Liga Campionilor. Vreau să-mi felicit jucătorii”, a adăugat „Împăratul” Terim pentru Galatasaray TV.

EXCLUSIV Valeriu Iftime, contrariat de suma de transfer a lui Moruțan: „Cel mai prost transfer făcut de Gigi Becali. Vreau să văd dacă lucrurile stau chiar așa”

Olimpiu Moruțan, pe buzele tuturor în Turcia! Decisiv în cele 19 minute jucate: „Câți jucători din lume pot face asta cu o asemenea ușurință?”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”