INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA / MILAN - JUVENTUS 1-1

Milan nu profită

Articol de GSP - Publicat luni, 11 mai 2009 00:00

Echipa lui Carlo Ancelotti a dat cu piciorul şansei de a relansa lupta pentru titlu cînd au mai rămas 3 etape pînă la finalul campionatului. A scos doar o remiză cu Juventus, 1-1, şi rămîne tot la 7 puncte în urma Interului, care, fără Chivu (rezervă), tocmai fusese ţinută în şah de Chievo (2-2).

Milan a avut o singură ocazie pînă la pauză, irosită de Inzaghi. Seeedorf a deschis scorul în partea a doua, dar reuşita sa n-a rezistat decît 3 minute, pentru că Iaquinta a fost exact unde trebuia la centrarea lui Camoranesi şi a egalat. Gazdele au rămas în inferioritate pe final, după eliminarea lui Favalli (85), însă Juve n-a profitat nici ea pentru a scurta distanţa de 4 puncte ce-o separă în clasament de adversara sa de aseară. (Aurelian Botezatu)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”