INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

Video Nicolae Stanciu, meci perfect pentru Slavia » Hattrick și pasă de gol în Cupa Cehiei

Nicoale Stanciu
Nicoale Stanciu Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 22 septembrie 2021 19:55 / Actualizat miercuri, 22 septembrie 2021 20:36

Nicușor Stanciu (28 de ani) a fost decisiv în calificarea echipei sale mai departe în Cupa Cehiei.

Stanciu a fost salvatorul Slaviei Praga în fața celor de la Velvary, echipă din Liga 3 Cehă. Condusă cu 2-0 la pauză, Slavia a reușit revenirea datorită mijlocașului român.

A redus din diferență cu un șut imparabil din interiorul careului, iar apoi i-a centrat perfect lui Traore din lovituă liberă și ivorianul a egalat la 2.

Nicolae Stanciu, prestație de gală la Slavia. A marcat și din penalty

Stanciu și-a continuat prestația de gală și a adus-o pe Slavia în avantaj după ce a reușit să transforme fără emoții un penalty.

Mijlocașul român și-a finaliat tripla în prelungirile partidei în mod caracteristic: gol imparabil din lovitură liberă și Slavia se califică în optimile competiției.

Al doilea meci la rând când e decisiv

Pentru mijlocașul român este al doilea meci când își pune amprenta decisiv în jocul formației sale.

În urmă cu 3 zile, Stanciu a dat tonul revenirii Slaviei în meciul cu Boehemians, din etapa cu numărul 8 din campionatul Cehiei.

După ce formația sa a fost condusă la pauză, Stanciu a egalat din lovitură de la 11 metri, dând astfel tonul revenirii formației sale, care s-a impus în cele din urmă cu scorul de 5-1.

4 goluriși 5 pase decisive are Stanciu în acest sezon pentru Slavia Praga

Contribuție și în Conference League

Stanciu a contribuit și în victoria cehilor în primul meci din Conference League, 3-1 contra celor de la Union Berlin.

Intrat de pe banca de rezerve, Stanciu a văzut rapid un „galben” (72) și a contribuit la golul decisiv semnat de Jan Kuchta (84). Șutul românului blocat de apărătorii adverși a ricoșat cu noroc la ceh, care n-a iertat din apropiere.