INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OSASUNA - REAL MADRID

OSASUNA - REAL MADRID 0-0 » Real Madrid pierde două puncte prețioase la Pamplona

Osasuna - Real Madrid // foto: Guliver/gettyimages +28   FOTO
Osasuna - Real Madrid // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 ianuarie 2021 23:45 / Actualizat duminica, 10 ianuarie 2021 00:09

Osasuna și Real Madrid au remizat, scor 0-0, în etapa 18 din La Liga.

Pe un teren vizibil afectat de ninsorile abundente căzute în ultimele zile în Pamplona, cele două echipe s-au anihilat reciproc în prima repriză, în care nu au existat ocazii mari de gol.

+24 FOTO

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 49, la șutul expediat de Marco Asensio din afara careului de 16 metri. Execuția spaniolului a fost parată de portarul Sergio Herrera.

Prima dată când mingea a intrat în poartă pe parcursul meciului a fost în minutul 60, atunci când Karim Benzema a marcat din interiorul careului mic, dar golul nu a fost validat deoarece francezul s-a aflat în ofsaid în momentul centrării lui Toni Kroos.

În minutul 75, Zinedine Zidane a încercat să forțeze și a decis să arunce în luptă un al doilea atacant lângă Benzema, pe Mariano Diaz, dar mutarea antrenorului francez nu a fost inspirată.

Madrilenii au mai introdus mingea în poartă o dată, în minutul 88, dar golul a fost din nou anulat pe motiv de ofsaid. Încă o dată, în afara jocului s-a aflat Karim Benzema.

+24 FOTO

Atacul lui Real Madrid a rămas fără colți până la final, apărarea lui Osasuna aparent impenetrabilă, astfel că scorul a rămas nemodificat. Real Madrid rămâne pe locul 2, are 37 de puncte, 3 peste Barcelona, dar unul sub rivala din oraș, Atletico. În plus, rojiblancos au și 3 meciuri în minus față de Real!